Dla naszego psa niebezpieczne mogą być zarówno dzikie rośliny, z którymi może on zetknąć się na spacerze, jak i domowe rośliny doniczkowe, te które mamy na tarasie, balkonie, czy ogrodzie, a nawet warzywa, owoce i zioła, których na co dzień używamy w kuchni. Ich zjedzenie może spowodować rozmaite dolegliwości- od wymiotów i biegunki, po bardzo groźne problemy z oddychaniem, czy upośledzenie funkcji nerek lub wątroby.
Aby zapobiec kłopotom, najlepiej unikać uprawiania gatunków uznawanych za rośliny niebezpieczne dla zdrowia zwierząt. Niestety, niekiedy pomimo najlepszych chęci nie jesteśmy bowiem w stanie dopilnować, aby pies nie podgryzał kwiatów, dotyczy to zwłaszcza ciekawskich i wszędobylskich szczeniaków. Warto więc znać najniebezpieczniejsze dla zdrowia psa gatunki roślin. Sprawdź, jakie rośliny są trujące dla psa.
Do najczęściej spotykanych w naszych domach, na balkonach i ogrodach gatunków roślin, które są szkodliwe dla zdrowia psów, zaliczamy:
- Rośliny cebulowe takie jak na przykład szafirki, żonkile, krokusy, hiacynty.
Cebule tych roślin zawierają związki, które są dla psa bardzo trujące. Są one również niebezpieczne dla ludzi, dlatego lepiej unikać tych roślin w domu i w ogrodzie, gdy mamy małe dziecko.
Zjedzenie cebuli kwiatowej jednego z popularnych gatunków może zakończyć się dla naszego psa nawet śmiercią. Nie warto ryzykować.
- Ziemniaki.
Toksyczny dla zwierząt jest nie tylko ziemniak, ale wszystkie gatunki roślin psiankowatych. Uważajmy więc, aby pies nie wykopał z warzywnika surowej bulwy ziemniaka i jej nie zjadł. Niebezpieczne są również liście i pędy roślin.
- Jabłka i brzoskwinie.
Niebezpieczne dla zdrowia psów są pestki jabłka. Nasz pupil może się z nimi zetknąć w ogrodzie, jeśli rośnie w nim jabłonka, lub w kuchni, gdzie używamy jabłek do przygotowywania posiłków. Uważajmy również, aby nasz pies nie zjadł miękkiego wnętrza pestki brzoskwini. Zarówno pestki jabłek, jak i brzoskwiń zawierają cyjanek.
Zawarte w pestkach jabłek substancje mogą wywołać u psa niepokój, rozdrażnienie, zaburzenia neurologiczne, a także trudności z oddychaniem, a nawet zapaść i śmierć. Dlatego zwróćmy szczególną uwagę na to, by pies nie spożył pestek z jabłka.
- Cis.
To roślina często sadzona w ogrodzie. Świetnie nadaje się na żywopłoty, jest bardzo dekoracyjna i zimozielona. Pamiętajmy jednak, że wszystkie jej części, poza czerwoną osnówką owocu, są silnie trujące. Jeśli więc pies będzie podgryzał gałązki, czy igły cisa, to zatruje się występującą w tej roślinie toksyną, która bardzo szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Jej spożycie często kończy się śmiercią.
Warto dowiedzieć się jak wygląda cis, ponieważ z rośliną tą możemy się spotkać również podczas spaceru po lesie, czy parku. Trzeba wówczas zachować szczególną ostrożność i pilnować psa.
- Winogrona.
Winorośl to niezwykle niebezpieczna dla naszych pupili roślina. Jej pędy są trujące nie tylko dla zwierząt, ale również dla ludzi, dlatego trzeba też uważać, aby nie spożyły ich dzieci. Z kolei tak smaczne i zdrowe dla nas owoce winorośli, czyli winogrona są dla psa zabójcze, ponieważ mogą spowodować uszkodzenie nerek zwierzęcia.
- Bluszcz.
Różne odmiany bluszczu to rośliny często sadzone na balkonach, tarasach i w ogrodach ze względu na swoje dekoracyjne zimozielone liście, łatwość uprawy i dużą odporność. Niestety każda część tej rośliny jest trująca. Po spożyciu bluszczu, substancje chemiczne w nim zawarte powodują podrażnienie żołądka, wymioty, konwulsje i niestety śmierć zwierzęcia.
- Cyklamen.
Ta niezwykle dekoracyjna popularna roślina doniczkowa jest niestety silnie trująca. Zawiera toksyczne saponiny, które w psa wywołują podrażnienie pyska, uszkodzenie błony śluzowej żołądka, wymioty, biegunkę, trudności w oddychaniu, a nawet śmierć. Lepiej więc zrezygnować z zakupu tych roślin lub ustawić je w miejscu niedostępnym dla zwierząt.
- Oleander.
To duża roślina wywodząca się z rejonu śródziemnomorskiego, która pięknie kwitnie i chętnie uprawiana jest w dużych donicach na tarasach, balkonach i w ogrodach. Lepiej jednak z niej zrezygnować, jeśli mamy psa, ponieważ wszystkie części oleandra są silnie trujące. W przypadku spożycia rośliny przez naszego pupila toksyny mogą spowodować silne bóle żołądka, wymioty, zaburzenia pracy serca oraz śmierć.
- Konwalia majowa.
Ta urokliwa roślina o małych dzwonkowatych silnie pachnących kwiatach to częsta wiosenna ozdoba ogrodów. Lubimy ją kupować również jako kwiaty cięte do wazonu. Trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na to, by żadnej części konwalii nie zjadł nasz pies, ponieważ zawiera ona glikozydy nasercowe, które wywołują zaburzenia rytmu serca, mogące prowadzić do śmierci zwierzęcia.
- Azalie i różaneczniki.
Te pierwsze to popularne rośliny doniczkowe zdobiące nasze parapety, tarasy oraz balkony. Natomiast te drugie są niezwykłą ozdobą ogrodów. Oba gatunki mają bardzo okazałe dekoracyjne kwiaty. Niestety są one trujące. Spożycie jakiejkolwiek części rośliny spowoduje u psa ból i podrażnienie żołądka, wymioty, biegunkę, osłabienie, a w konsekwencji nawet wyczerpanie prowadzące do śmierci.