Kraina Radolin I Gryzaki i przysmaki dla psów

Behawiorysta psi – w czym może pomóc?

Wraz z postępem cywilizacji rośnie świadomość o potrzebach nie tylko nas ludzi. Jeszcze kilkanaście lat temu uważano że zwierzęta nie mają uczuć, a metody skutecznej tresury miały niewiele wspólnego z empatią. Gdy pies nie reagował na nagradzanie, wprowadzano kary przynoszące efekty lecz w rezultacie krótkotrwałe. Co gorsze, bywały przypadki że grzeczny, ułożony pupil potrafił zaatakować nawet domownika w najmniej oczekiwanym momencie. Dziś wiadomo że najskuteczniejsza jest współpraca z behawiorystą którego terapia nie tylko pomoże wytresować psa, ale pozwoli zmienić jego nastawienie do niemal każdej sytuacji.

Behawiorysta, kto to?

Najprościej jego pracę można porównać do psychologa. W Polsce wciąż nie ma oficjalnie takiego zawodu jak behawiorysta, natomiast zoopsycholog istnieje dopiero od 2007 roku. Pomimo iż łączeniem tresury z obserwacją i odpowiednim podejściem zajmowano się dużo wcześniej. Wracając do samej specyfikacji, pomoc behawiorysty jest przydatna na wielu płaszczyznach. Od wyboru psa dla danej osoby, aż po nauczenie go zachowań pozwalających na harmonijne życie w rodzinie i społeczeństwie. Nie należy mylić tego zawodu z trenerem który stricte zajmuje się tresurą, chociaż z pozoru ich praca wygląda podobnie. Trener przygotowuje psa kondycyjnie, zna schematy wystaw, uczy właściwych postaw, szkoli do specjalistycznych prac na przykład w policji albo z osobami niepełnosprawnymi. Owszem, dobry trener także stara się podejść psychologicznie do zachowania, aczkolwiek nie leży w jego kwestii między innymi oduczanie psa szczekania w nocy.

Jakie problemy pomoże rozwiązać behawiorysta?

Podejście psychologiczne do wychowania, zrozumienie i rozwiązanie problemów to właśnie domena zoopsychologów. Zakres niewłaściwych zachowań w jakich mogą pomóc jest szeroki. Praktycznie każdy niepokojący sygnał jest podstawą do obserwacji zwierzęcia a w rezultacie do naprowadzenia na poprawną postawę. Z pewnością warto rozważyć współpracę jeśli pies:

  • boi się obcych i innych zwierząt,
  • reaguje agresją na innych ludzi i zwierzęta,
  • ma problem z akceptacją domowników, w tym także kotów, psów i innych zwierząt,
  • nie potrafi przystosować się do odpowiedniego trybu życia (w dzień śpi, a w nocy jest nadmiernie pobudzony),
  • niszczy meble i inne rzeczy w czasie nieobecności domowników,
  • bawi się bez wyczucia, traktuje gryzienie jako zabawę,
  • miewa lęki, moczy się,
  • nie chce załatwiać się na spacerach a także w wielu innych aspołecznych przypadkach.

Ile trwa terapia?

Troskliwi opiekunowie zwierząt chcący pomóc swoim pupilom często oczekują natychmiastowych efektów. Niestety, terapia to nie jest cudowny lek działający od razu. Na pytanie ile może potrwać współpraca z behawiorystą nikt nie potrafi powiedzieć. Wszystko zależy od wielu czynników, niekoniecznie zależnych od psychologa czy właściciela. Problem może leżeć zarówno po stronie okresu szczenięcego i zakorzenionych wspomnień, przejściach, ale i w wieku, predyspozycjom rasowym, zdrowiu. Zapewne łatwiej będzie gdy dana osoba jest pierwszym (po hodowcy) opiekunem. Jeśli natomiast zwierzak został adoptowany ze schroniska gdzie nikt nie zna jego historii, współpraca może być o wiele dłuższa i bardziej wymagająca od opiekuna, specjalisty jak i samego psa.

Sprawdź nasze naturalne przysmaki dla psa

Podróżowanie z psem
Spanie z psem w jednym łóżku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Ostatnio oglądane Zamknij

Zamknij
Nawigacja
Kategorie

OTRZYMAJ 5 % RABATU
NA STAŁE NA ZAKUPY U NAS !

Zapisz się do naszego newslettera