O czym pamiętać wybierając psa ze schroniska?

Stało się. Od wielu dni, miesięcy a może nawet lat myślisz o przygarnięciu psa. W dzieciństwie rodzice nigdy nie pozwalali na posiadanie pupila, tęsknisz za przyjacielem który odszedł już dawno temu więc chcesz dać dach nad głową nowej futrzanej miłości…a może po prostu po raz pierwszy czujesz się gotowy na to, aby podarować dom jednemu z bezdomnych psiaków? No właśnie…czy na pewno jesteś gotowy? Jakie kroki poczynić aby nie podejmować pochopnej decyzji? od czego zacząć? czym się kierować przy wyborze psa? Postaram się pomóc.

Jest kilka ważnych kwestii o których nie można zapomnieć gdy decydujesz się na adopcję zwierzaka.

Po pierwsze jest to decyzja która powinna być niezmienna do końca życia. Psy, jak już dobrze wiemy, bardzo przywiązują się do swojego właściciela. Jeżeli jest to dla ciebie jasne i oczywiste przejdź dalej.

Psy, jak wiadomo, mają sierść. Jedne dłuższą, drugie krótszą, jednak wszystkie je mają. Co za tym idzie? kłaczenie- inaczej wypadanie włosów. Jeżeli zaliczasz się do grona pedantycznych pedantów zadaj sobie pytanie czy na dłuższą metę na pewno dasz sobie z tym radę. Wyobraź sobie, że wszystkie twoje rzeczy są całe w kłakach których ciężko się pozbyć. Pranie nie pomaga, z pomocą przychodzą natomiast rolki odkłaczające 🙂 Trzeba często sprzątać jeśli lubisz mieć bardzo czyste mieszkanie – czyli codziennie lub kilka razy dziennie odkurzać mieszkanie.

Nie wybieraj psa przez pryzmat wyglądu, to naprawdę nie ma znaczenia. Weź pod uwagę charakter psa. W większości schronisk jest możliwość wyprowadzenia psów na spacer. Jeżeli zabierzesz psa na spacer kilka razy, będziesz mieć doskonałą okazję żeby go trochę poznać.
Zwróć uwagę na to, czy łapie z tobą kontakt- czy patrzy ci w oczy, czy zwraca uwagę na to gdy próbujesz go przywołać, czy jest spragniony głasków. Taki pies rokuje na łatwiejszego do ułożenia towarzysza.Dobrze jest sprawdzić psa na wolnej przestrzeni-tzn. jak zachowuje się spuszczony ze smyczy. Niektóre schroniska posiadają wybiegi dla psów z których możesz skorzystać.

Pies na smyczy i pies ze smyczy spuszczony to dwie osobne kategorie zachowań. Oczywiście na początku licz się z tym, że pies może być oszołomiony, zagubiony, i nie zachowywać się w sposób dla siebie naturalny. To normalne, psy też mają emocje. Daj mu czas i bacznie go obserwuj. Jednak nigdy nie nastawiaj się na to, że obędzie się bez problemów. Lepiej potem miło się zaskoczyć niż rozczarować swoimi oczekiwaniami.

Adopcja psa a dzieci

Jeżeli masz dzieci – spróbuj dowiedzieć się jak najwięcej na temat przeszłości psa – bezpieczniej będzie wybrać malutkiego pieska nad którym łatwiej będzie panować. Jeżeli jest możliwość możesz pójść na łatwiznę i wybrać szczeniaka. Jeżeli chcesz pomóc dorosłemu lub staremu psu po prostu go poznaj i upewnij się, że nie ma agresywnych zachowań. Nastaw się na pracę, może okazać się że pies tak czy inaczej, będzie wymagał szkolenia.na które będziesz musiał poświęcić czas i pieniądze.

Zastanów się, czy masz kogoś kto będzie mógł zaopiekować się psem gdy będziesz musiał wyjechać bez możliwości zabrania go ze sobą. Uświadom sobie, że najfajniej byłoby traktować zwierzaka jako członka rodziny którego w miarę możliwości zabierasz ze sobą na wakacje czy inne wyjazdy.

Musisz też wiedzieć, że pies potrzebuje zajęcia- każda rasa ma nieco inne predyspozycje do spędzania czasu wolnego ale pies któremu nie wyznacza się żadnych zadań, jest nieszczęśliwy, co może skutkować różnymi niefajnymi zachowaniami. Obecnie na rynku jest dostępna cała masa zabawek i akcesoriów do szkolenia dla psiaków, które nie tylko pomogą mu w doskonaleniu swoich umiejętności ale także umilą czas gdy zostanie sam w domu podczas gdy my będziemy w pracy. Bardzo ważne oczywiście dla psa są spacery, pomyśl czy w okolicy domu masz możliwość zapewnienia psu dobrych warunków do relaksu, poznawania świata i ćwiczenia węchu. 10 minutowy spacer 3 razy dziennie na kawałek betonu przed blokiem to słaba perspektywa niemal dla każdego psa.

Pies będzie często zestresowany ze względu na nowe otoczenie, warto zatem zaopatrzyć się w naturalne suszone gryzaki które pomogą mu się odstresować i zaaklimatyzować dając dużo frajdy z gryzienia.

Pomyśl o tym, że gdy pies zachoruje- bez względu czy będzie to ciągnąca się biegunka, kleszcz, złamana łapa czy coś o wiele gorszego…powinieneś udać się z psem do weterynarza któremu będziesz musiał zapłacić. Bądź gotowy pozwolić na potrzebne leczenie lub niestety, kiedy przyjdzie pora na skrócenie cierpień psu w humanitarny sposób.

Jeżeli wszystkie powyższe informacje są dla ciebie jasne i klarowne, myślę, że możesz skupić się na wyborze konkretnego psa. Pamiętaj jedynie o tym, że na początku może nie być różowo. Nie karć psa, gdy załatwi się w domu- może robić to ze stresu. Spróbuj postawić się w jego sytuacji. Daj czas jemu i sobie, niczego nie rób na siłę, pozwól mu się oswoić z nowymi zapachami, odgłosami. Gwarantuję, że twoja cierpliwość i dobre serce zostaną nagrodzone i pokochasz nowego towarzysza bezgranicznie. Tego Ci życzę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *