Agility – rodzaje przeszkód dla psa i ich wymiary

Agility to otwarta dyscyplina sportowa dla psów, w której zwierzaki pokonują specjalnie przygotowany tor przeszkód. Każdy pies musi wykazać się inteligencją, zwinnością i także nienaganną współpracą ze swoim opiekunem.

Parcours dla psa

Pracours (wytyczona trasa) to specjalnie stworzony dla psów tor na którym średnio znajdziemy 15-22 przeszkody z czego minimum 7 to przeskoki. Ilość może być różna w zależności od zawodów. Tor stworzony jest na dużym placu o minimalnych wymiarach 20×40 metrów, a sama trasa z przeszkodami mieć od 100 do 220 metrów, tak by były zachowane minimalne odstępy między przeszkodami w okolicach 5 metrów (4 metry dla kategorii S).

Kategorie wg wzrostu w Agility

Psy biorące udział w zawodach Agility są podzielone ze względu na wysokość w kłębie:

 1. XS (Extra Small) – wysokość do 28 cm w kłębie.
 2. S (Small) – wysokość 28-35 cm w kłębie.
 3. M (Medium) – wysokość 35-43 cm w kłębie.
 4. ML (Mini Large) – wysokość 43-50 cm w kłębie.
 5. L (Large) – psy od 50 cm w kłębie

Wysokość w kłębie to odległość po podłoża do najwyżej położonego fragmentu grzbietu psa. Dokonywany jest albo przy użyciu specjalnej miary prętowej (laska zoometryczna), albo w warunkach domowych poprzez postawienie psa przy ścianie i zaznaczeni wspomnianego fragmentu, a następnie zmierzenie miarą na jakie wysokości się znajduje.

Przeszkody w Agility

Lista przeszkód oficjalnie zatwierdzonych przez F.C.I. z których korzysta S.C.C. (Centralny Związek Kynologiczny). Przeszkody w zależności od kategorii zawodów, będą miały różną wysokość czy odległość od siebie. Przykładowo dla kategorii L (Large) skok w dal składający się z 4 elementów, będzie o długości 120-150 m, a w przypadku kategorii S (Small) z 2 elementów i długości 40-50 cm.

 1. Stacjonaty – można też spotkać się z nazwą hopki. To nic innego jak płotki do przeskoków w których pies nie może strącić tyczki, ustawionej na wysokości zależnej od kategorii.
 2. Skok w dal – skok na odpowiedni dystans (w zależności od kategorii). Tworzony jest poprzez ustawienie 2-3 hopków w odpowiedniej odległości i uzyskania konkretnego dystansu. Skok w dal może mieć długość od kilkudziesięciu centymetrów do nawet 1, 5 metra.
 3. Wiadukt lub mur – kolejna przeszkoda polegająca na przeskoczeniu jej. Niewiele trudniejsza od zwykłej stacjonaty, różniąca się grubością. Wysokość uzależniona od kategorii startującego psa. Szerokość to 120 cm i grubość około 20 cm. Pies nie może dotknąć powierzchni przeszkody.
 4. Opona – koło o średnicy od 38 do nawet 60 cm, przez które musi przeskoczyć pies. Ustawione jest na wysokości zależnej od kategorii psa – najczęściej środek koła jest umieszczony na wysokości od 55 do 80 cm.
 5. Huśtawka – inaczej równoważnia o szerokości o 30 do 40 cm. Jej długość musi mieścić się w przedziale 3, 65 – 4, 2 m, a powierzchnia być antypoślizgowa. Na początku i końcu wyznaczone są strefy kontaktu, na których musi stanąć pies. Pies może z niej zeskoczyć dopiero, gdy strona opadająca dotknie ziemi.
 6. Palisada – inaczej pochylnia skośna. Pies musi wejść po stromej ściance i następnie z drugiej strony zejść. Szerokość minimalna przeszkody to 90 cm. Na ściankach zamontowane są listewki co 25 cm. Dolne części rampy są pomalowane na inny kolor niż reszta przeszkody, wyznaczające strefę kontaktu
 7. Kładka – inaczej pochylnia prosta, to wąską na 30 – 40 cm i długa na 3, 6 – 4, 2 m. przeszkoda, w której pies musi dotknąć wyznaczonych stref kontaktu (na początku i końcu pochylni). Powierzchnie ramp mają co 25 cm umocowane listewki ułatwiające poruszanie i uniknięcie poślizgu.
 8. Tunel sztywny – klasyczny giętki tunel o średnicy około 60 cm i długości od 3 do nawet 6 metrów. Najczęściej ułożony tak, aby pies wykonał w nim skręt w bok lub zawrócił.
 9. Tunel elastyczny – tunel w którym tylko wlot jest sztywny (ok. 90 cm długości), zaś cała reszta to opadnięty materiał. Tutaj również średnica to około 60 cm, a długość sięga 3-3, 5 metra.
 10. Rzeka – kolejna przeszkoda do przeskoczenia. Powierzchnia tafli wodnej to 0, 75 – 1, 2 m, a długość skoku uzależniona jest kategorii w której startuje pies. Na początku rzeki zawsze jest ustawiona poprzeczka na maksymalnej wysokości od 20 do 40 cm.
 11. Stół – w przypadku stołu pies musi skoczyć na przygotowaną platformę i wytrzymać określoną ilość czasu – najczęściej 5 sekund. Platforma ma minimalne wymiary 90×90 cm, a maksymalne 120×120, antypoślizgową powierzchnię. Wysokość zależna od kategorii psa.
 12. Slalom – bieg między tyczkami, których mamy ustawione 8, 10 lub 12. Każda z nich ma około 1 metra wysokości, a odległości między nimi to 60-65 cm. Pies na zawodach nie może pominąć żadnej tyczki. Podczas pokonywania przeszkody pierwszy słupek zawsze musi znajdować się po lewej stronie psa.

Wymiary przeszkód:

Wysokość muru i stacjonaty:
• XS – 15-20 cm,
• S – 25-30 cm,
• M – 35-40 cm,
• ML – 45-50 cm,
• L – 55-60 cm.

Głębokość przeszkody podwójnej:
• XS – maksymalnie 20 cm,
• S – maksymalnie 30 cm,
• M – maksymalnie 40 cm,
• ML – maksymalnie 50 cm
• L – maksymalnie 50 cm.

Długość skoku w dal:
• XS – 15-40 cm (1-2 elementy),
• S – 40-50 cm (2 elementy)
• M – 70-90 cm (3 elementy)
• ML – 90-120 cm (3-4 elementy)
• L – 120-150 cm (4 elementy).

Wysokość ustawienia koła:
• XS – dolna krawędź koła na wysokości max 20 cm,
• S – środek koła na wysokość 55 cm,
• M – środek koła na wysokość 55 cm,
• ML – środek koła na wysokość 70-80 cm (dolna wewnętrzna krawędź na wysokości max 50 cm)
• L – środek koła na wysokość 80 cm.

Źródło: https://www.zkwp-szkolenia.pl/images/2019/Agility/Regulaminy/Regulamin_Agility_ZKwP_2019.pdf
Źródło: https://psy24.pl/psi_sport/regulam/agility.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *