Jak przygotować się do opieki nad psem?

Przed zakupem bądź adopcją psa powinniśmy się zastanowić, czy będziemy w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. Mowa tutaj o przynajmniej trzech spacerach codziennie, odpowiednim żywieniu i wizytach u weterynarza. Dodatkowo musimy poświęcać czas na zabawę z psem i jego wychowanie. Musimy także przygotować się na często dość duże koszty wizyt u weterynarza. Powinniśmy przynajmniej raz w roku zabierać naszego pupila na kontrolę, jednak najdroższe może okazać się leczenie w razie nagłej choroby czy nieszczęśliwego wypadku. Dlatego zawsze warto mieć kilkaset złotych w pogotowiu, żeby później nie martwić się skąd wziąć pieniądze na leczenie. Miesięczne utrzymanie psa to koszt około 100-200 złotych, w zależności od wielkości zwierzaka. W tej kwocie mieści się jedzenie, ciastka do treningu, kupno jakiejś zabawki, oraz przysmaki dentystyczne. Dodatkowo raz na 3 miesiące musimy odrobaczyć psa, a w sezonie kleszczowych zadbać o jego ochronę przed tymi pasożytami. Jednak są to niewielki koszty.

Gdy podejmiemy decyzje o posiadaniu psa, musimy skompletować wyprawkę. Jest to bardzo ważne, żeby mieć wszystko kupione zanim pies pojawi się w naszym domu. Dzięki temu od razu pokażemy mu gdzie są jego miski, legowisko i zabawki. W przypadku kupna psa w hodowli dostaniemy wyprawkę, która starczy nam na kilka pierwszych dni pobytu pieska w naszym domu. Jednak kiedy zdecydujemy się na adopcję będziemy musieli wcześniej wszystko kupić.

Jak powinna wyglądać wyprawka dla psa?

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na zakup dobrej jakości karmy. Psy to zwierzęta mięsożerne i to właśnie mięso powinno się znaleźć na pierwszym miejscu w składzie. Dobrej jakości karmę możemy dostać już za około 120-150 złotych za dwunasto kilogramowe opakowanie. Dla średniej wielkości psa wystarczy to na około 3-4 miesiące. Dlatego bardziej opłacalne jest kupienie od razu większego opakowania. Powinniśmy unikać kupowania karm z marketów, gdyż zawierają one znikomą ilości mięsa w składzie, a na pierwszym miejscu mają szkodliwe dla psów zboża. Ta zasada dotyczy zarówno karm suchych, jak i tych w puszkach. W przypadku adopcji powinniśmy się dopytać jak karmiony był piesek i przez pierwszy tydzień nie zmieniać sposobu karmienia. Dopiero po około tygodniu możemy zacząć powoli wprowadzać nowy pokarm. Kupując szczeniaka w hodowli dostajemy zapas karmy, który najczęściej starczy na tydzień lub dwa. Jest to dobrej jakości karma, którą piesek był karmiony od początku. Dobrej jakości karmy są podzielone ze względu na wielkość i wiek psa. Inną kupimy dla szczeniaka, a inną dla psa seniora. Dodatkowo możemy znaleźć karmy dla psów z nadwagą, oraz dla aktywnych psów.

Kolejną rzeczą w wyprawce jest legowisko. tutaj mamy szeroki wybór kształtów, wzorów, jak i materiałów, z których zostały wykonane. Ceny tych najtańszych zaczynają się od około 40 złotych. Z kolei za najdroższe zapłacimy nawet 300 złotych. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup klatki kennelowej. Jest to dobre wyjście w przypadku, gdy w naszym domu pojawia się wielu znajomych. Dzięki temu pies w każdej chwili będzie mógł wejść do swojej klatki, kiedy będzie chciał pobyć sam. Tego typu klatki możemy kupić już za około 100 złotych. Miski najlepiej wybrać metalowe lub ceramiczne. Plastikowe z czasem się zużywają i mogą podrażniać język i pyszczek psa. Dla większych ras psów warto wybrać miski na stojaku, co ułatwi picie i spożywanie pokarmu. Do pielęgnacji przydatne będą cążki do pazurów, szczotka, szampon do kąpieli, pęseta do usuwania kleszczy, płyn do mycia uszu i oczu, oraz pasta do zębów ze szczoteczką, Możemy myć zęby psu raz w tygodniu, a oprócz tego warto podawać przysmaki dentystyczne, które dodatkowo zapobiegają odkładaniu się kamienia nazębnego.

Kolejne niezbędne w wyprawce są akcesoria spacerowe. Na początku lepiej jest wybrać smycz klasyczną i obroże. Dzięki temu w łatwy sposób nauczymy psa ładnego chodzenia bez ciągnięcia. W przyszłości, gdy piesek będzie się słuchał możemy przerzucić się na smycz automatyczną i szelki. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób mieszkających w miastach, ponieważ na smyczy automatycznej pies ma więcej swobody na spacerach. Warto także od małego uczyć psa wracania na zawołanie tak, żeby później móc go puścić luzem, żeby się wybiegał. Szczeniak nie powinien uciec od nas, kiedy spuścimy go ze smyczy, gdyż instynktownie powinien za nami podążać. Gdy nauczymy wracania na zawołanie, to będziemy mogli bez problemu puszczać psa luzem. Na nocne spacer warto mieć odblaskowe szelki lub obroże, co w razie ucieczki może ocalić mu życie naszego pupila, kiedy wybiegnie na drogę.

Ostatnie akcesoria jakie powinniśmy zakupić to zabawki. Tutaj mamy do wyboru różnego rodzaju piłeczki, linki do przeciągania i różnego rodzaju zabawki na inteligencję. Te ostatnie są dobrym rozwiązaniem na spędzanie wolnego czasu. Gdy pies zostaje sam w domu pomocny może być kong. Jest to zabawka, do której wkładamy karmę i ciasteczka, a pies musi sobie to wylizać ze środka. Dzięki temu lepiej zniesie czas, w którym będzie musiał zostać sam w domu. W treningu pomocne mogą okazać się także pasty, które posłużą jako nagroda za dobrze wykonane zadanie. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż w łatwy sposób zabierzemy tubkę pasty ze sobą. Warto także zakupić saszetkę na przysmaki, która pomoże nam w treningu. Dzięki temu nie będziemy musieli nosić ciastek w kieszeniach.

Kiedy zacząć trening z psem?

Pierwsze kilka dni to czas, który musimy dać psu na to, żeby oswoił się z nowym miejscem. Najlepiej jest odczekać około tygodnia. Na początku możemy zacząć uczyć psa załatwiania się na podkłady higieniczne. Od momentu przybycia zwierzęcia do naszego domu musimy uczyć go pewnych zasad, które ustalimy z wszystkimi domownikami. Mowa tutaj np. o tym, czy pozwolić psu spać w łóżku czy uczyć go spania w legowisku. W przypadku dorosłego psa z adopcji powinniśmy dać mu czas i nie zmuszać go do zabaw. Jeśli pies się przyzwyczai do nowej sytuacji to sam przyjdzie do nas z zabawką. Kiedy zaczniemy naukę sztuczek, musimy pamiętać, żeby każdą komendę ćwiczyć w różnych miejscach. Najtrudniej może być na polu, gdzie psa będzie rozpraszać wiele rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *