Jakich komend warto nauczyć psa? Komendy podstawowe.

Posiadanie psa to nie tylko frajda, ale i wyzwanie. W zamian za bezgraniczną przyjaźń i wierność, radość po powrocie do domu i ten ukochany wzrok proszący o przysmaczki, pies to także obowiązki – nakarmienie, zapewnienie higieny, miejsca do spania, bezpieczeństwa i poświęcenie mu też czasu. Czasu na zabawę, ale i szkolenie komend, które warto zacząć już od szczeniaczka. Im wcześniej zaczniemy tym łatwiej i więcej pies się nauczy.

Pierwszych podstawowych komend spokojnie możemy nauczyć psa mającego 8-12 tygodni. Szczeniaczek mający 3-4 miesiące to również dobry moment do rozpoczęcia nauki, także tych lekko trudniejszych komend. Pies w młodym wieku chętnie się uczy i przede wszystkim skupia całą uwagę na naszej osobie, nawet przebywając na zewnątrz, gdzie jest mnóstwo innych bodźców odwracających uwagę – co nie jest pewne w przypadku 5-6 miesięcznego zwierzaka, zafascynowanego światem.

Pamiętajmy, by ucząc poszczególnych komend stosować zawsze te same słowa. Jeżeli chcemy nauczyć psia siadania w miejscu to wybierzmy jedno słowo: siad/usiądź/siedzieć i powtarzajmy dokładnie to wybrane. Pies wtedy zawsze dostanie jasny sygnał o co dokładnie nam chodzi. Jeżeli wybraliśmy słowo „siad” to nie stosujmy wymienne z „usiądź” – mimo że dla nas to znaczy to samo, dla psa to już całkiem co innego.

Podstawowe komendy niezależnie od sytuacji

SIAD – podstawowa komenda od której zaczynamy szkolenie. Uczymy psa siadać w różnych miejscach i na różnych nawierzchniach – panelach, kafelkach, trawie, chodniku, piasku itd. Jest to też wyjściowa komenda to poleceń zostań, leżeć, podaj łapę. Bardzo łatwa w nauce i stosowana każdego dnia.

DO MNIE – przywołanie psa jest dość trudną komendą – zwłaszcza na zewnątrz, gdy mnóstwo innych rzeczy interesuje czworonoga. Jednak komenda „do mnie” jest konieczna, gdy zamierzamy puszczać psa bez smyczy. Komenda „do mnie” ma na celu wyłącznie przywołanie psa i podczas nauki każde przyjście powinno być nagradzane super przysmakiem albo chwilą zabawy. Należy unikać przywoływania psa wyłącznie po to, by zapiąć go na smyczy – będzie mu się to źle kojarzyć i zacznie unikać wykonywania tej komendy.

ZOSTAW – jedna z trudniejszych komend dla psa, którego instynkt i zmysł poszukiwacza bywają wbrew temu poleceniu. Ma ona na celu pozostawienie obiektu, którym akurat bardzo mocno zainteresował się nasz pies. Komendę „zostaw” można stosować aby pupil zrezygnował z leżącego na trawie jedzenia (bardzo trudno), zrezygnował z pogoni za rowerzystą czy biegaczem (tutaj można też zastosować hasło „zostań”). Komenda ta ma być swego rodzaju zabronieniem tego, do czego akurat nasz czworonożny przyjaciel się przymierza.

CZEKAJ – komenda, w której oczekujemy od psa pozostania w miejscu i wyczekania na nasze pozwolenie do dalszej akcji. Można ją wykorzystać na wiele sposobów, np. podczas zatrzymywania się przed przejściem dla pieszych. Pies powinien grzecznie przed pasami czekać na sygnał zwalniający go z tej komendy i jednocześnie oznaczający, że może iść dalej. Inne zastosowanie to np. grzeczne oczekiwanie na podanie posiłku (bez skomlenia czy kręcenia się wokół nóg lub miski) czy też w oczekiwaniu na sygnał pozwalający wyjść z samochodu.

ZOSTAŃ – polecenie dla psa informująca, że ma pozostać w danym miejscu tak długo, aż nie otrzyma kolejnej komendy (np. „do mnie”) lub nie zostanie zwolniony z bieżącej komendy. Psu możemy nakazać zostać np. w swoim kojcu czy w drugim pokoju. Mimo podobieństwa efektu jak w przypadku hasła „czekaj”, warto oba warianty rozróżniać, co zwiększa możliwości szkoleniowe dla poszczególnych sytuacji.

WEJDŹ/WYJDŹ/ZEJDŹ – trzy bardzo proste komendy, które możemy stosować do: nakazania psu wejścia na kanapę czy do samochodu, zejścia z kanapy, wyjścia z samochodu czy pomieszczenia, wejścia do pomieszczenia itd.

RÓWNAJ – nie każdy pies grzecznie idzie koło nogi, a w wielu sytuacjach jest to bardzo oczekiwane. I właśnie dla nich świetną komendą jest RÓWNAJ. Komenda ta ma na celu przywołanie psa do nogi tak, aby szedł z nami równo – pyszczek czworonoga lekko wysunięty przed nasze ciało, a jego przednie łapy równo z naszymi nogami. Komendy tej jest stosunkowo prosto nauczyć, gdyż wystarczy trzymać w ręce przysmak i w oczekiwanej odległości przy nodze wodzić psa tym przysmakiem powtarzając wybrane przez nas hasło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *