Jakich komend warto nauczyć psa? Komendy przydatne na spacerze.

Komendy ZOSTAW i DO MNIE opisałem już w poprzednim artykule o podstawowych komendach i są one niezbędne do spokojnego wychodzenia z psem zwłaszcza, jeżeli puszczamy zwierzaka bez smyczy. ZOSTAW przyda się do informacji o odpuszczeniu zarówno jedzenia leżącego na trawniku czy chodniku, piłki bawiących się dzieci, jak i ruszeniu za rowerzystą czy biegaczem. Z kolei DO MNIE to przywołanie, które będziemy stosować nie tylko gdy przyjdzie na zapiąć psa na smycz czy na zakończenie spaceru, ale także gdy chcemy psu dać przysmak na spacerze albo gdy zbliżamy się do ruchliwej drogi i nie chcemy aby pies niekontrolowanie na nią wtargną. Sytuacji przywołania psa do siebie będzie wiele, dlatego pies musi dobrze wiedzieć, że na tę komendę warto zareagować – ćwiczy się ją z najlepszymi przysmakami albo zabawką szarpakiem (dając psu do zrozumienia, że przyjście wiąże się z czym ekstra).

PRAWA / LEWO – tak, można nauczyć psa kierunków. Na spacerze jest to szczególnie przydatne, gdy pies idzie zawsze przed nami i tą komendą dajemy mu znać w którą stronę ma skręcić. Ucząc psa wyboru gdzie ma iść, najpierw ćwiczymy w domu. Stojąc naprzeciwko psa, wystawiamy ręce szeroko i w jednej z nich trzymamy przysmak. Gdy będzie on w lewej ręce uczymy komendy PRAWA (i odwrotnie, gdy w prawej ręce uczymy komendy LEWO – stojąc naprzeciwko psa). Początkowo uczymy tylko pójścia w jedną stronę i dopiero gdy pies opanuję każdy kierunek z osobna, możemy zacząć brać przysmak w obie dłonie i uczyć psa wyboru strony. Zawsze gdy źle wybierze, powtarzamy komendę oczekując aby zawrócił i wybrał prawidłową dłoń (gdy na komendę LEWO poszedł w prawo, to 2-3 powtarzamy słowo LEWO oczekując zawrócenie).

Tip 1 – psy bardzo dobrze reagują na różną intonację głosu, dlatego polecam używać słów PRAWA / LEWO, a nie prawo lewo. Inne końcówki ułatwią psu zrozumienie komendy, co będzie pomocne przy hałasie panującym na zewnątrz.

Tip 2 – nie przejmujmy się brakiem 100% skuteczności w wybieraniu kierunku przez psa po usłyszeniu komendy. Jeżeli dobrze przeprowadzimy proces szkolenia, to nawet gdy wydamy komendę PRAWA, a pies wybierze drogę w lewo, to 2-3 krotne powtórzenie komendy PRAWA powinno psu zasugerować, że źle wybrał i najczęściej zawróci oraz pójdzie w prawidłowym kierunku (w końcu gdyby od razu poszedł w prawidłową stronę, nie powtórzylibyśmy komendy).

ZAWRÓĆ – komenda nakazująca psu zmianę kierunku o 180 stopni. Nie raz podczas spaceru zdarzy się sytuacja gdzie konieczny będzie nagły odwrót i pójście w przeciwną stronę (np. uniknięcie konfliktu) czy próba wejścia przez zwierzaka w jakiś zakamarek. Wtedy jak znalazł będzie hasło ”zawróć”. Pies na tę komendę powinien zawrócić i znów zmierzał w tę samą stronę co właściciel.

COFAJ – często jak coś robimy to nasz zwierzak podbiega by zobaczyć z bliska co się dzieje. Gdy jego obecność akurat nie będzie oczekiwana lub nie chcemy aby tak blisko się znajdował, możemy spróbować nauczyć psa komendy „cofaj”, dzięki której pies wykona kilku kroków do tyłu. Nie jest to najłatwiejsza komenda do nauczenia, ale w praktyce jej wykorzystanie będzie bardzo szerokie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *