Wychowanie i tresura szczeniaka

Źle wychowany pies stwarza wiele trudności swoim właścicielom i jest uciążliwy dla otoczenia. Żeby uniknąć stresu i niepożądanego zachowania warto, już od pierwszych dni uczyć pupila. Szczeniak nabierze właściwych nawyków i nie będzie sprawiał problemów.

Mała puszysta kulka wzbudza w nas instynkt opiekuńczy, więc często mu pobłażamy i odpuszczamy drobne grzeszki. Warto jednak pamiętać, że okres szczenięcy to najlepszy czas na naukę. Na tym etapie pies uczy się wszystkiego i ustala pozycję w nowym miejscu. Nieprawidłowo wychowywany i rozpieszczany może stać się prawdziwym utrapieniem, kiedy dorośnie. Dlatego warto poświęcić mu trochę czasu i nauczyć prawidłowego zachowania, które potem zaprocentuje w dorosłym już życiu czworonoga.

Komunikacja z psem

Psy reagują na werbalne i niewerbalne sygnały, jakie im przedstawiamy. Są wyczulone nie tylko na słowa i ton wypowiedzi, ale także na postawę i gesty. Ucząc psa, warto wykorzystać mowę ciała i wykonywać ruchy, które pomogą zwierzęciu szybciej zrozumieć, o co nam chodzi. Podczas szkolenia należy pamiętać o tym, że zwierzęta, a zwłaszcza psy są często bardzo wrażliwe na nastrój swojego właściciela. Jeśli nie mamy „dobrego dnia”, nie przystępujmy do szkolenia. Nieobojętne na nasz humor zwierzę, nie będzie w stanie przyswajać sobie, nowych rzeczy i tylko się zestresuje.

Uczucia u psa

Zwierzęta podobnie jak ludzie odczuwają emocje. Nieobce są im uczucia: strachu, złości, nienawiści i miłości. Uczucia te stopniowo dojrzewają w ich psychice. Obdarzany miłością i otaczany opieką szczeniak w dorosłym życiu będzie szczęśliwym, zrównoważonym i kochającym właścicieli psem. Jeśli jednak będziemy zbyt surowi lub będziemy znęcali się zwierzęciem, głodząc go, bijąc i zaniedbując, to nie mamy szans na jego miłość, i akceptację. W skrajnych sytuacjach duże zwierzę może nawet wyrządzić nam krzywdę, broniąc się przed naszym złym traktowaniem. Podczas nauki np. czystości nie należy zbyt surowo karać szczeniaka, zwłaszcza jeżeli piesek wie, że źle się zachował. Wystarczy stanowczym, surowym tonem powiedzieć jak brzydko postąpił. Taka postawa nauczy naszego pupila więcej niż klapsy, które moglibyśmy mu wymierzyć. Psy, podobnie jak dzieci, nie powinny być wychowywane za pomocą przemocy, ponieważ może przynieść to odwrotny skutek, od tego jaki oczekujemy. Znerwicowany i zestresowany szczeniak będzie brudził dwa razy więcej i żadna kara nie poprawi sytuacji.

Typy osobowości

Zwierzęta tak jak ludzie mają różne typy osobowości i różne predyspozycje. Ważne, aby wiedzieć, czy nasz pupil jest psem spokojnym i powściągliwym (taki typ uczy się szybko i chętnie), czy też może ma flegmatyczne usposobienie, i jest powolny (mało ruchliwy pies średnio nadaje się do szkoleń), jednak sprowokowany może okazać się agresywny, np. stając w obronie swojego właściciela. Trzeci i najmniej podatny na szkolenie i naukę nowych rzeczy to typ słaby. Takie psy charakteryzują się zmiennym usposobieniem i trudno się z nimi pracuje. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że te trzy typy osobowości są zazwyczaj pomieszane. Wczesne rozpoznanie osobowości pupila ułatwia wychowanie i szkolenie.

Szkolenie – czyli w jaki sposób uczą się psy

Tresurę szczeniaka należy zacząć od podstaw. Ucząc psa zachowywania czystości i poprawnego chodzenia na smyczy, i chwaląc go za osiągnięcia, wytwarzamy więź, i budujemy zaufanie. Po opanowaniu podstawy (nauka czystości i poprawne chodzenie na smyczy), i po skończeniu przez szczenię szóstego miesiąca życia możemy zająć się bardziej intensywnym rozwojem psa. Podczas szkolenia warto nagradzać zwierzę pieszczotami (zwierzęta zwłaszcza młode są bardzo wrażliwe na dotyk) i niskokalorycznymi smakołykami, przysmakami takimi jak np kurza łapka biała. Warto też zwrócić uwagę na to, żeby pies nie przyjmował jedzenia od obcych ludzi, ma to szczególne znaczenie dla zwierząt, które przebywają na zewnątrz.

Takie zachowanie uchroni psa przed chorobami m. in. zatruciem lub nawet otruciem i uniemożliwi spoufalanie z obcymi osobami. Młode psy zazwyczaj chętnie się uczą, zwłaszcza jeśli w nagrodę otrzymują jedzenie i pieszczoty. Jeżeli chcesz nauczyć nowych komend lub sztuczek starsze zwierzę, powinieneś wziąć pod uwagę ograniczenia związane z jego wiekiem i kondycją. Starsze zwierzę uczy się powoli i może mieć problemy ze zrozumieniem polecenia, i jego wykonaniem. Dodatkową przeszkodą może być stan jego zdrowia i inne fizyczne aspekty.

Wychowanie szczeniaka i ułożenie go zgodnie ze swoimi preferencjami zajmuje trochę czasu, i wymaga cierpliwości. W zamian za poświęcony czas zyskasz oddanego przyjaciela, z którym nawiążesz szczególną więź. Zachowania, których go nauczysz, będą procentowały przez całe jego życie, a Ty nie będziesz miał problemu ze swoim zwierzęciem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *