Dziecko i pies w jednym domu?

Zastanawiasz się, czy wprowadzenie psa do domu z dzieckiem to dobry pomysł? Jakie są „za” i „przeciw” takiej decyzji? Jak wybrać idealnego pupila?

Wielu rodziców staje przed koniecznością podjęcia tej trudnej decyzji, jaką jest wprowadzenie do domu psa. Rozważamy wszelkie argumenty i staramy się podjąć właściwą decyzję. Jakie są wady i zalety posiadania psa? Co nasze dziecko może zyskać dzięki zwierzakowi?

Wady mieszkania z psem

Pies to duża odpowiedzialność. Wymaga regularnego karmienia, spacerów, zabawy, a także szczepień raz do roku. Często wiąże się to z pewnymi kosztami, które trzeba ponieść. Wiele osób uważa, że pies brudzi w domu. Wystarczy jednak nauczyć go „czystości” i załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz, po spacerach łapy psa można przetrzeć zwilżoną szmatką, a sierść regularnie wyczesywać. Jeśli sierść stanowi większy problem bądź domownik ma uczulenie – można wybrać rasę posiadającą włos, zamiast sierści.

Co pies może podarować naszemu dziecku?

Zalet mieszkania z psem jest zdecydowanie więcej. Pies to doskonały przyjaciel każdego człowieka. W dodatku, jego wpływ na człowieka, zwłaszcza rozwijającego się jest nieoceniony. Nie bez powodu wiele dzieci niepełnosprawnych korzysta z dogoterapii. Pies uczy bowiem odpowiedzialności i samodzielności, pomaga budować poczucie własnej wartości, nie ocenia – po prostu kocha. Wpływa bardzo pozytywnie na rozwój myślenia przyczynowo-skutkowego, umiejętności społeczne i poznawcze, uczy kontrolować emocje, a przede wszystkim uwrażliwia. Dodatkowo, zabawa, spacer czy po prostu głaskanie psa działa relaksująco, poprawia nastrój i zmniejsza stres.

Jak wybrać idealnego psa?

Decydując się na wprowadzenie psa do domu, w którym jest dziecko musimy odpowiedzialnie podjąć decyzję. Jeśli chcemy psa rasowego, sprawdźmy predyspozycje konkretnej rasy i czy będzie odpowiedni dla dzieci w konkretnym wieku. Przed zakupem dokładnie sprawdźmy hodowle, aby uniknąć naprawdę wielu nieprzyjemności. kupno psa to nie jedyna opcja. Możemy zawsze zdecydować się także na adopcję. Jeśli chcemy wziąć szczeniaka, należy przygotować się na jego przyjęcie w domu i uzbroić w cierpliwość. Jeżeli jednak zdecydujemy się na dorosłego psa, powinniśmy dokładnie sprawdzić jego zachowanie, stosunek do dzieci i podatność na wychowanie. Najważniejsze, aby znaleźć tego doskonałego, a z pewnością przyjaźń będzie trwała zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *