Alergia pokarmowa u psa, co robić?

Alergie to jedne z tych przypadłości które w równym stopniu dotykają ludzi oraz zwierzęta i w obu przypadkach konieczne jest zminimalizowanie alergenów.

Bez względu czy objawy uczulenia są zewnętrzne czy wewnętrzne należy bacznie przyjrzeć się życiu zwierzęcia a następnie skonsultować z lekarzem weterynarii. Warto na kilka dni przed wizytą spisywać notatki z przebiegu dnia. Co pies jadł, gdzie przebywał, co robił, z kim miał kontakt. W przypadku alergii pokarmowych weterynarz może zlecić zbilansowaną dietę.

Częste objawy alergii pokarmowej

U psów objawia się intensywnym świądem. Czasami z uszu wydostaje się nieprzyjemny zapach lub pojawia większa ilość woskowiny. Ten rodzaj uczulenia jest trudny do zdiagnozowania ze względu na objawy towarzyszące także nietolerancji pokarmowej, która wymaga innych metod leczenia. Niepokojące są także problemy z wypróżnianiem, biegunki czy nadpobudliwość. Jeśli nienormatywne zachowanie pupila trwa kilka lub więcej dni, konieczna jest wizyta w poradni weterynaryjnej. Szybka reakcja, dokładny wywiad i dieta eliminacyjna pozwolą zarówno psu jak i opiekunom prowadzić normalne życie.

Czym karmić psa alergika?

Podawania jakiegokolwiek posiłku alergikowi nie może odbywać się na własną rękę. Nawet specjalistyczne karmy muszą być dobrane do tego typu przypadłości. Dlatego też warto skonsultować to z weterynarzem. Częstą przyczyną są niektóre białka ale nie jest to regułą. Trudno określić konkretne alergeny. Zarówno mogą to być mięsa kurze czy wołowe, ale również nabiał i rośliny dodawane do karmy. Dodatki zapachowe, barwniki i konserwanty również potrafią przyczynić się do uczulenia. Dla wielu właścicieli najlepszym rozwiązaniem wydaje się samodzielne przygotowanie posiłków jeżeli jednak nie ma na to czasu można zaopatrzyć się w specjalistyczne karmy hypoalergiczne.

Jako uzupełnienie i urozmaicenie diety warto podawać psu naturalne suszone gryzaki. Dla psów z alergią poleca się suszone ucho królika, gryzaki jagnięce lub dziczyznę ponieważ bardzo rzadko uczulają.

Nasze suszone gryzaki składają się w 100% mięsa bez dodatku zbóż, konserwantów i sztucznych barwników, a dzięki specjalnemu procesowi suszenia zachowują wszystkie substancje odżywcze, witaminy i minerały.

Czy alergię u psa można wyleczyć?

Pierwszym ratunkiem przy wystąpieniu objawów zewnętrznych jest zastosowanie szamponoterapii oraz odpowiedniej pielęgnacji podrażnionej skóry. Na tym etapie bardzo ważna jest właściwa higiena, która również później powinna być przeprowadzana profilaktycznie. Szybkie tempo i postęp w medycynie przekłada się nie tylko na zmiany wobec ludzi ale również u zwierząt. Jak większość chorób, także alergia może się pogłębiać ale również istnieje już możliwość wyleczenia. Jej metoda to immunoterapia swoista, powszechnie nazywana odczulaniem. Polega to na wprowadzaniu, pod okiem lekarza weterynarii, alergenu do posiłku. Proces jest niezwykle powolny, możliwy tylko u dorosłych zwierząt i trwa nawet do dwóch lat.

Niestety nawet zakończenie odczulania sukcesem nie gwarantuje nawrotu, dlatego często łatwiej jest zostać przy odpowiedniej diecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *