Co zrobić gdy pies ma nadwagę

Właściciele psów dzielą się na tych którzy restrykcyjnie zachowują dietę pupili i na takich co lubią je rozpieszczać kulinarnie. Niestety, często takie zachowanie skutkuje nadwagą a nawet otyłością. Podobnie jak w przypadku ludzi jest ona szkodliwa, a twierdzenie że okrągły pieszczoch to “tylko dobrze odżywiony” nie jest uzasadnione.

Jeśli zależy Wam na długim i zdrowym życiu psa, czym prędzej trzeba zadbać o właściwą wagę i zdrowy jedzenie. Najlepiej proces odchudzania przeprowadzić wspólnie z weterynarzem który dobierze dietę odpowiednią dla danej rasy.

Skąd wiedzieć czy to nadwaga czy już otyłość

Nie zawsze można określić wzrokowo czy dany zwierzak ma problem z wagą. W przypadku rasowców można kierować się tabelą. O nadwadze mówimy w przypadku 10-25% powyżej standardowej wagi, od 25% zaczyna się otyłość której nie wolno lekceważyć.

Właściciele mieszańców, zwłaszcza kudłatych mają o wiele trudniejsze zadanie. W przypadku kundelków nie ma żadnych wytycznych, jeśli nie ma problemów ze zdrowiem i jest ruchliwy można przyjąć że ma odpowiednią masę ciała. W innym przypadku warto odwiedzić gabinet weterynaryjny w celu oceny psa i wykonaniu ewentualnych badań. Warto zdać się na lekarza przy indywidualnym podejściu, który swoje opinie popiera doświadczeniem.

Przyczyny i konsekwencje otyłości

Otyłość u psów może być wywołana chorobą. Podobnie do ludzi, liczne przypadłości nie leczone mogą objawiać się zbyt dużą masą ciała. Dlatego tak istotne jest aby przed wprowadzeniem restrykcji dietetycznych poddać zwierzę badaniom. Niestety dużo częściej powód jest o wiele bardziej banalny – przekarmianie. Wielu właścicieli uważa że karmienie za każdym razem gdy pupil poprosi, jest wyrazem miłości. Owszem było by tak, gdyby porcje były małe, wręcz tylko na zaspokojenie smaku. Połączenie w niewielką ilością ruchu jest zgubne.

Zapewne wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak poważne mogą być powikłania otyłości, a lista jest spora:
• choroby ortopedyczne,
• choroby układu krążenia i oddechowego,
• spadek odporności,
• problemy z rozrodem,
• skrócenie długości życia.

Jak widać rzutuje to na cały organizm, włącznie z szybszą śmiercią. Najlepiej nie bagatelizować nadwagi gdyż na tym etapie można powoli samemu wprowadzać zmiany w trybie życia psa.

Pies na diecie

Gdy jeszcze nie mamy do czynienia z otyłością, a pupil jest zdrowy (co potwierdzi weterynarz) możemy samodzielnie zatrzymać proces tycia. Po pierwsze konieczna jest analiza dnia. Dokładne sprawdzenie co je, w jakich ilościach, jak często, ile ma ruchu i czy jest go dostatecznie dużo. Psy domowe bardzo często dokarmiane są przy stole lub w trakcie przygotowywania posiłków. Trudno oduczyć zarówno domowników jak i samego zainteresowanego aby tego nie robili, ale można stanowczo określić wielkość i ilość smakołyków. Można również te niezdrowe zamienić na naturalne suszone przekąski dla psa z nadwagą lub tendencją do tycia takie jak suszona szprotka bałtycka, która zawiera niewiele tłuszczu a psy ją uwielbiają.

Warto spróbować zamienić resztki ze stołu na naturalny gryzak który zajmie psa na znacznie dłużej niż kawałeczek kotleta. Zdecydowanie nie można traktować zwierzęcia jako odkurzacza który zje wszystko, co często wykorzystują dzieci.

Równie ważne jak odpowiednia ilość jedzenia jest ruch. Dla małych piesków wyjście na kilkuminutowy spacer, zwłaszcza poprzedzony zejściem po schodach może być wystarczający. Posiadacze większych czworonogów muszą wykazać się większą inwencją. Pies powinien wybiegać się do tego stopnia aż sam się uspokoi, dlatego warto chodzić z nim na psie place zabaw a opiekę podzielić na kilku domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *