Jaki gryzak dla szczeniaka wybrać

Szczenięta jak każda młoda istota, wkraczająca w świat, poznaje go wszystkimi możliwymi sposobami, a w szczególności gryzieniem, szarpaniem i zjadaniem oraz próbami zjadania tego co znajdzie się w zasięgu pyska. Psy już od maleńkości mają silnie szczęki i ostre zęby, dzięki czemu doskonale radzą sobie z meblami, butami, roślinami i innym wyposażeniem domu i jego otoczenia.

Niestety niektóre rzeczy zniszczone przez psiaki są kosztowne, a część może im poważnie zaszkodzić, dlatego dobrze jest jak najwcześniej zapewnić mu gryzaki.

Odpowiednio dobrane uchronią dom przed zniszczeniami, pomogą w wychowaniu szczeniaka, zadbają o zdrowie jego zębów, równowagę psychiczną, a także zapewnią frajdę z gryzienia. Zanim jednak ruszycie na zakupy warto dowiedzieć się o nich trochę więcej, aby wybrać najlepszy.

Gryzaki naturalne czy sztuczne?

Gryzaki z tworzyw sztucznych ulegają z czasem uszkodzeniu których drobne cząstki połknięte przez psa mogą mu zaszkodzić. Co prawda starczają na dłużej od naturalnych jednak poza zaspokojeniem potrzeby gryzienia nie dają nic więcej. Dodatkowo szczenięta mogą się nim szybko znudzić.

Naturalne gryzaki zawierają substancje odżywcze, które wspomagają dodatkowo prawidłowy rozwój szczenięcia. Zapewniają dużą frajdę z gryzienia i przyciągają swoim zapachem oraz smakiem pobudzającym ich naturalne instynkty. Mają różne twardości dzięki czemu możemy dopasować je odpowiednio do stopnia rozwoju szczenięcia. Dla młodych które mają jeszcze słabe zęby, mleczaki najlepiej wybrać miękkie gryzaki takie jak suszone płuca wołowe.

Pomiędzy dwunastym a czternastym tygodniem życia wypadają mleczaki i wyrastają stałe zęby. W tym czasie psie dziąsła swędzą i bolą, natomiast szczenię obgryza co popadnie aby złagodzić to nieprzyjemne uczucie.

To moment kiedy gryzaki dla szczeniaka będą najbardziej potrzebne.


Na rynku jest szeroki wybór gryzaków dla każdej grupy wiekowej i początkujący hodowcy mogą czuć się w nim zagubieni. Jest kilka podstawowych kryteriów którymi śmiało można się kierować. Wielkość, twardość i materiał z jakiego zostały wykonane. Pierwsze kryterium dla szczeniąt to oczywiście rozmiar, reszta decyzji musi być podejmowana przy współudziale pupila gdyż to od jego akceptacji zależy czy będzie wolał gryźć jego czy meble i przysłowiowe kapcie. Najczęściej wybierane i polecane przez weterynarzy naturalne gryzaki dla szczeniąt to ucho królika bez włosa, ucho jagnięce lub ucho wieprzowe.

Gryzaki sztuczne mogą być zrobione z plastiku, tkanin, sznurków, gumy lub mieszane (np. materiał z gumą). Niestety im więcej kombinacji tym większe ryzyko szybkiego zniszczenia. Bywają z piszczałkami, dzwonkami, grzechotkami, zwykle są kolorowe, a ich twardość zależna jest od rodzaju z jakiego zostały wykonane. Często wzbudzają ciekawość ale porwane i połknięte mogą przynieść smutne konsekwencje, dlatego zabawa nimi powinna przebiegać pod okiem opiekuna. Są doskonałe do wspólnych zabaw.

Gryzaki naturalne robione są z drewna lub resztek zwierząt przeznaczonych do jedzenia przez ludzi. Suszone, niebarwione lub barwione naturalnymi barwnikami, zwykle w prostych kształtach. Drewniane gryzaki są twarde i zwykle przeznaczone dla większych zwierząt. Szczeniętom można kupić jedną taką zabawkę i podsuwać w momencie gdy próbują niszczyć meble. Gryzaki pochodzenia zwierzęcego posiadają jeszcze jedną, ogromną zaletę, smakowicie pachną przez co potrafią zająć psa na dłuższy czas. Ponadto, odgryzione stanowią pyszną , naturalną i zdrową przekąskę.

Warto zapamiętać przed zakupem gryzaka.

Gryzak dla szczeniaka nie powinien być zbyt duży. Najlepiej jeżeli będzie miał podłużny kształt lub otwory w które z łatwością można wsadzić zęby. To co dla ludzi wydaje się atrakcyjne, kolor i kształt wcale nie musi odzwierciedlać upodobań podopiecznego. Zapach jest równie ważny jak jakość wykonania. Źle wykonane, brzydko pachnące i łatwe do zniszczenia mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo.

Naturalne gryzaki to ponadto doskonałe narzędzie do tresury i wychowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *