Kraina Radolin I Gryzaki i przysmaki dla psów

Jak podróżować z psem

Podróże z psem już nikogo nie dziwią. Coraz więcej hoteli i pensjonatów jest otwartych na zwierzęta. Czworonogi mogą nam towarzyszyć na plażach i na wielu szlakach turystycznych. Jeśli więc nie chcesz rozstawać się ze swoim pupilem w czasie urlopu, zabierz go ze sobą. Zanim jednak wybierzesz się z nim w drogę, upewnij się, że miejsce, do którego się udajesz, jest przyjazne zwierzętom.

Podróż z psem i przygotowania do wyjazdu

Branża turystyczna jest coraz bardziej otwarta na osoby podróżujące ze zwierzętami. Nikogo zatem nie dziwi obecność psa w samochodzie, na kempingu, w hotelu czy na szlaku. Zanim jednak zabierzemy pupila w podróż, warto się do niej odpowiednio przygotować.

Jeżeli pies bez problemu wsiada do auta i przejażdżka nie robi na nim większego wrażenia, przygotowania do wyjazdu najlepiej zacząć miesiąc wcześniej. W przypadku gdy zwierzak nie jeździł lub wykazuje objawy lękowe podczas jazdy, przygotowania warto zacząć ze sporym wyprzedzeniem.

W tym czasie należy stopniowo przyzwyczajać zwierzę do jazdy samochodem. Na początku uczymy pupila wsiadać i wysiadać, wszystko to robimy bez uruchamiania silnika. Jeśli pies bez problemu wskakuje do auta, możemy objechać z nim osiedle lub podjechać w znane mu pobliskie miejsce. Ważne, aby pierwsza przejażdżka przebiegła w miłej i komfortowej atmosferze. Stwarzając dobre skojarzenia z pojazdem, np. podróżując autem na spacer do lasu lub w miejsce, gdzie pies będzie mógł się wyszaleć, zniwelujemy jego lęk przed jazdą.

W przypadku psów szczególnie podatnych na stres, które pomimo ćwiczeń nadal wykazują lęk, warto zasięgnąć porady u lekarza weterynarii, który przepisze psu środki uspokajające. Wskazana jest też obserwacja pupila pod kątem choroby lokomocyjnej. Choroba ta również wymaga podania leków przeciwhistaminowych i przeciwwymiotnych.

Psie zdrowie i wyjazd

Przed wyjazdem warto pamiętać o:

  • profilaktyce związanej z regularnym odrobaczaniem psa, tak aby nie doprowadzić do rozwoju pasożytów wewnętrznych (glisty, tasiemca itp.) oraz o zabezpieczeniu czworonoga przed pasożytami zewnętrznymi takimi jak kleszcze czy pchły;
  • szczepieniu przeciwko chorobom zakaźnym i wściekliźnie;
  • lekach, jeżeli zwierzę takie przyjmuje;
  • środkach uspokajających na podróż (o ile okażą się konieczne).
  • naturalnym gryzaku, który pozwoli psu zrelaksować się i odstresować

Podróż z psem, wyposażenie i dokumenty

Dokumenty czworonoga to jedna z najistotniejszych rzeczy, jakie należy zabrać ze sobą w podróż. Książeczka zdrowia (z aktualnymi szczepieniami) to dokument, który jest wymagany podczas wyjazdu za granicę oraz podczas wynajmowania hotelu, pokoju czy innej kwatery. Jeżeli wybieramy się z psem za granicę, niezbędny będzie też paszport umożliwiający identyfikację zwierzaka. Pies powinien też posiadać chip – mikrochip wszczepiany jest pod skórę. Numer z tego mikroskopijnego urządzenia wprowadzany jest do centralnej bazy danych. Znakowanie elektroniczne ułatwia identyfikację zwierząt i jest bardzo pomocne w przypadku ich zaginięcia.

Przed wyjazdem za granicę warto wcześniej zapoznać się z wymaganiami poszczególnych państw. Wiele z nich ma często własne wymogi (szczepienia, odrobaczanie, stan zdrowia itp.) dotyczące zwierząt wwożonych na ich teren.

Niezbędne wyposażenie dla podróżującego psa to:

  • Obroża lub szelki z adresatką (z numerem kontaktowym) oraz smycz i kaganiec.
  • Zestaw do usuwania nieczystości po psie, np. turystyczny zbieracz – silikonowa łopatka z dołączonymi woreczkami z poręcznym karabińczykiem do przypięcia np. do paska lub plecaka.
  • Apteczka, w której powinny znajdować się niezbędne opatrunki, preparat dezynfekujący np. alu-spray, leki (jeśli pies przyjmuje) i akcesoria do usuwania kleszczy.
  • Sucha lub mokra karma (zależy od diety zwierzęcia), woda.
  • W czasie jazdy niezbędna będzie butelka z wodą. Na podróż warto zaopatrzyć się w bidon dla psa – butelka ze zintegrowaną miseczką. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, zwłaszcza w drodze lub podczas wędrówek z psem.
  • Miski na karmę. Na wyjazdach doskonale sprawdzają się silikonowe składane turystyczne miski na karmę i wodę. Miski nie zajmują dużo miejsca, są lekkie, poręczne i łatwe do utrzymania w czystości. W sklepach dostępne są pojedyncze miski o różnej średnicy oraz dwukomorowe – te ostatnie dedykowane są mniejszym rasom.
  • W podróż i do hotelu warto zabrać też kocyk lub składaną psią matę, akcesoria te ułatwiają wyjazd i zapewniają psu poczucie bezpieczeństwa.
  • Ręczniki papierowe, nawilżane chusteczki, płyn do dezynfekcji – akcesoria te pomogą zachować higienę w trakcie jazdy i przydadzą się w razie nagłej awarii.
  • Kosmetyki do utrzymania psa w czystości, szczoteczka i pasta do czyszczenia zębów oraz szczotka do wyczesywania sierści. Na wyjazd warto zabrać też rolkę do usuwania sierści z tapicerki i ubrania.

Jak przygotować auto do podróży z psem

Pies podobnie jak człowiek powinien podróżować bezpiecznie. Zabezpieczenie zwierzęcia specjalnymi pasami lub umieszczenie go w transporterze (transporter powinien być dostosowany do jego wielkości) zwiększy jego bezpieczeństwo w razie nagłego hamowania. Duże psy często przewozi się w przestrzeni bagażowej auta. Żeby zapewnić mu bezpieczeństwo, należy zamontować z tyłu kratkę, która oddzieli przestrzeń bagażnika od reszty pojazdu. Dodatkowo, aby zmniejszyć powierzchnię, wskazany jest montaż kratki bocznej – mniejszy metraż zwiększa bezpieczeństwo w razie gwałtownego hamowania lub innego nieprzewidzianego zdarzenia.

W trakcie drogi należy pamiętać o odpowiedniej, umiarkowanej temperaturze w pojeździe i stałym dopływie świeżego powietrza. Jeżeli temperatury na zewnątrz przekraczają 25 stopni, warto zaplanować wyjazd wieczorem lub w nocy. Ostre słońce i wysoka temperatura dodatkowo nagrzeją wnętrze pojazdu, co zwiększy dyskomfort podróżującego nim zwierzaka. W czasie drogi należy zaplanować co 2-3 godziny postój i w tym czasie zabrać psa na krótki spacer oraz napoić go świeżą wodą.

Urlop ze zwierzakiem może być doskonałym doświadczeniem zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego podopiecznego. Warto jednak dobrze się do niego przygotować i zorganizować to tak, aby żadne nieprzewidziane zdarzenia go nie popsuły. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie i pupilowi prawdziwy wypoczynek.

Jaki pies będzie dla mnie idealny?
Dobroczynny wpływ psa na domowników

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Ostatnio oglądane Zamknij

Zamknij
Nawigacja
Kategorie

OTRZYMAJ 5 % RABATU
NA STAŁE NA ZAKUPY U NAS !

Zapisz się do naszego newslettera