Wakacje to dla wielu czas podróży. Z przyjemnością wybieramy się w długie podróże, wycieczki albo przynajmniej kilkudniowe wypady za miasto. Lubimy zwiedzać i poznawać nowe miejsca bez względu czy jesteśmy singlami, mamy dzieci czy pupile. W dzisiejszych czasach zorganizowanie rodzinnego wyjazdu nie jest problemem, a jak to wygląda gdy chce się zabrać ukochanego psa?
Planowanie podróży z psem
Psy, jak każda żywa istota ma różne potrzeby, upodobania a niejednokrotnie choroby przez które życie „na spontanie” nie jest dobre. O ile w relacjach międzyludzkich możemy chwilę wcześniej porozmawiać i ustalić poszczególne etapy oraz rozwiązania, o tyle pupil nie powie nam czego się boi lub co mu dolega. To wszystko musimy zaobserwować sami, dlatego planując wycieczkę z czworonogiem trzeba ją wcześniej, dokładnie zaplanować. Pod uwagę trzeba wziąć codzienne potrzeby, ale również nagłe wypadki. Niemal w każdym miejscu opieka medyczna dla ludzi jest dostępna całodobowo, dla zwierząt niestety wciąż to kuleje. Łatwiej mają opiekunowie którzy już przemierzyli kraj np. w wyniku chwilowej potrzeby, początkujący muszą dokładniej się przygotować. Opcja że dziś mamy pomysł, a jutro wsiadamy w samochód nie jest dobra, bowiem mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje które mogą być nieprzyjemne zarówno dla nas samych jak i naszych psiaków.
Wybór miejsca docelowego
Gdy planujemy pierwszą podróż, najlepiej zdecydować się na opcję z konkretnym celem. Tylko w ten sposób ograniczymy stres i poznamy zachowanie naszych przyjaciół. Najlepiej jeśli będzie to miejsce niezbyt odległe i w miarę znane lub polecane przez innych hodowców. Dlaczego? Wiele rzeczy może Cię zaskoczyć, nawet jeśli ogólnie dostępne informacje wydają się być pozytywne. Niektóre ośrodki wypoczynkowe już w swojej ofercie mają możliwość pobytu z psem. Lepiej jednak wcześniej zadzwonić i upewnić się czy Twój pupil spełnia wymogi danego miejsca. W czasie rozmowy poinformuj ile waży i jakiej jest rasy, szczególnie jeśli nie należy do małych. Być może okazać się że konieczna będzie dopłata albo zmuszony będzie do chodzenia w kagańcu. Opieka weterynaryjna także powinna być blisko miejsca pobytu. Jeżeli piesek jest zdrowy, to tylko opcja awaryjna, na wypadek gdyby coś się stało, bo stać się może zawsze. Nawet jeśli jedziemy z młodym, zdrowym psem. Natomiast mając czworonoga z chorobami wymagającymi stałej opieki weterynaryjnej, konieczne sprawdź gdzie jest najbliższy gabinet całodobowy. Zabierz także kopie zaleceń a nawet ostatnich wyników badań aby w razie potrzeby okazać innemu lekarzowi weterynarii.
Wybór środka lokomocji
Przy dzisiejszej ilości samochodów i kierowców podróż autem dla wielu ludzi jest naturalna. Spontanicznie gdy czegoś potrzebujemy korzystamy z samochodu. Zakupy, wycieczka, pomoc innym, dla większości naszych czworonogów nie jest to takie oczywiste. One też mogą mieć chorobę lokomocyjną, czuć paniczny strach, lub wprost przeciwnie świetnie dokazywać, co też nie jest wskazane w czasie jazdy. Widok psa z łepkiem za oknem z radośnie wywieszonym jęzorem i ciekawością rozglądającemu się jest słodki, jednak tak naprawdę niezbyt częsty. Koniecznie sprawdź jak zachowa się Twój kompan. Jazdę testową wykonaj krótko przed posiłkiem aby w razie problemów żołądkowych nie było dużo sprzątania. Psy w czasie podróży mogą wymiotować, sikać albo ślinić się. Do pomocy poproś kogoś żeby poprowadził, Ty natomiast skup się na psie. Przygotuj odpowiednią matę na siedzenie, zabawkę ewentualnie gryzak. Na pierwszy przejazd wybierz krótką trasę znajomą ze spacerów, a jako cel wybierz niedaleki ulubiony plac lub dom znajomych. Jeżeli w czasie wycieczki nic złego się nie stanie, to ukoronowanie w postaci ulubionego miejsca wywoła radość. Nawet jeśli dotychczas towarzyszył chwilowy niepokój zostanie on zapomniany na rzecz przyjemnego finału. Gdy okaże się że pies źle zniósł jazdę koniecznie skontaktuj się z weterynarzem. Zaleci on środki które powinny zwierzę uspokoić i pozwolić na kolejną próbę. Podawanie leków nie jest najlepszym sposobem ale będzie zdecydowanie mniejszym złem niż stres i zmęczenie wywołanie chorobą lokomocyjną.