Kraina Radolin I Gryzaki i przysmaki dla psów

Spanie z psem w jednym łóżku

Pytanie „czy pozwalać na spanie z psem w jednym łóżku?” spędza sen z powiek zarówno rodziców, alergików jak i lekarzy. Co jakiś czas temat wraca z nowymi „naukowymi dowodami” za lub przeciw. I tylko nieliczni coś sobie z tego robią, bowiem właściciele psów którzy co nieco ze swoim czworonogiem przeszli mają określone zdanie. Warto jednak zastanowić się dlaczego pies chce z nami spać. Rozwiązanie tej zagadki może pomóc w przekonaniu czworonoga do spania osobno, jeśli tego oczekujemy.

Przyzwyczajenie w wieku szczenięcym

Jedną z przyczyn jest przyzwyczajenie. Najczęściej staje się to na etapie gdy nasz pies jest jeszcze szczeniakiem. Mały, kochany, bezradny i niesamowicie pocieszny szybko zdobywa serce zarówno dzieci jak i rodziców. Tak, prawda jest taka że najczęściej winni są wszyscy domownicy. Bierzemy zwierzaka na kolana gdy oglądamy TV, siedzimy przed komputerem, jemy, aż w końcu kładziemy obok siebie przed snem. To etap w którym obecność psa w pościeli nikomu nie przeszkadza. Spanie ze zdrowym szczenięciem jest nie tyle groźne dla nas co dla niego. Przyduszenie ręką czy upadek z wysokości nie są przyjemne. Warto o tym pomyśleć wcześniej, ponieważ taka sytuacja może go zrazić nie tylko do wspólnego łóżka ale i do nas. Natomiast jeśli będzie mu wygodnie i odpowiednio ciepło szybko uzna to miejsce za idealne na wypoczynek. Po kilku spokojnych nocach psiak sam będzie przychodził i wdrapywał się, bądź próbował wdrapać na łóżko.

Pies z traumą lub po przejściach

Drugim powodem mogą być lęki i potrzeba bliskości osoby której ufa. Przeważnie tą osobą jest ktoś, kogo kojarzy z pełną miską, spokojnym głosem lub wesołymi spacerami. Nasz pupil wchodząc do łóżka okazuje zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli jest po przejściach. Nie znając jego historii, nakazanie spania w drugim pomieszczeniu jest dla niego straszne. Gdy widzimy ogromne zdeterminowanie i wyraźną potrzebę bliskości pomyślmy nad rozwiązaniami alternatywnymi. Jednym z nich będzie przyniesienie legowiska do naszej sypialni, a w stateczności pozwólmy spać na dywanie przed łóżkiem. Położenie ręki właściciela na psim grzbiecie powinno go uspokoić pomimo iż nie leży obok opiekuna. Powodów dlaczego tak się dzieje może być wiele. Niektóre zwierzęta, podobnie do ludzi mają lęk przestrzenny zwany agorafobia. Szczególnie możemy to brać pod uwagę gdy pies spał będzie niemal całkowicie przykryty, chował się pod łóżko lub poczuje się bezpiecznie dopiero w kącie. Dobrym rozwiązaniem będzie przykryta, koniecznie otwarta klatka kennelowa albo buda z materiału. Po prostu trzeba zapewnić psu przytulne, tylko jego miejsce.

Niewłaściwe legowisko lub w złym miejscu

Wybierając meble wypoczynkowe chcemy żeby były nie tylko ładne i praktyczne, ale i wygodne. Przed zakupem sprawdzamy je pod wieloma kątami, a czym kierujemy się kupując legowisko dla psa? Wielkością, kolorem, tkaniną, łatwością czyszczenia? No właśnie… a czy kiedykolwiek patrzymy na jego wygodę i komfort użytkowania? Nasze psiaki, jak i my mają swoje upodobania oraz schorzenia. Na przykład notoryczne spanie psa w słonecznym miejscu może świadczyć o bólach reumatycznych, więc posłanie z wodoodpornej ale zimnej tkaniny nie spotka się z akceptacją.

Behawiorysta psi – w czym może pomóc?
Komenda “Nie!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Ostatnio oglądane Zamknij

Zamknij
Nawigacja
Kategorie

OTRZYMAJ 5 % RABATU
NA STAŁE NA ZAKUPY U NAS !

Zapisz się do naszego newslettera