Kraina Radolin I Gryzaki i przysmaki dla psów

Z tymi wskazówkami odpędzisz pchły!

Nawet małe dzieci słyszały o nich: pchły. Zwłaszcza właściciele zwierząt domowych są dotknięci przez te małe szkodniki. Jak rozpoznajesz, walczysz i zapobiegasz pchłom, chcemy ci to wyjaśnić w tym artykule.

Trochę z życia pcheł.

Bardzo podstawowe: Pchły są pasożytami wysysającymi krew, które mogą występować u ptaków, zwierząt domowych, a także u ludzi. Pchły są często spotykane w gospodarstwach domowych, w których znajduje się zwierzę domowe, które mieszka również na zewnątrz. Na przykład, pchły mogą zagnieździć się w Twoim psie, gdy wychodzisz na spacer. Ale jest też możliwe, że pchła zagnieździ się w twoim kocie na świeżym powietrzu.

To nie musi być nawet dorosła pchła, która zaraża twojego zwierzaka. Może to być również larwa pchły, która po pewnym czasie wykluwa się i „przekształca” w prawdziwą pchłę. Larwy pcheł rozpoznają ciepło i oddychające powietrze twojego zwierzęcia, a następnie wylęgają się.
Rzadziej zdarza się, że zwierzę złapało pchłę od innego zwierzęcia. Rzadko zdarzają się transfery np. z psa na psa lub z kota na kota, ponieważ po prostu nie ma powodu, aby pchła zostawiła gospodarza.

Ludzie często zakładają, że pchła jest automatycznie wypędzana w zimie. Mówi się, że powodem tego są niskie temperatury. Niestety tak nie jest. Również w zimie pchła jest nadal aktywna i może zarażać ludzi i zwierzęta.

Jak rozpoznać pchły?

Istnieje wiele różnych rodzajów pcheł, powszechnie spotykane w naszym kraju pchły mają zwykle 2-3 mm długości i brązowy do czerwonawego kolor. Często nie rozpoznaje się pchły bezpośrednio, ale raczej uświadamia się ją poprzez objawy. Najczęstszym problemem związanym z zarażeniem pchłami jest ugryzienie pchły. Często można rozpoznać ugryzienie pchły po czerwonych plamach na skórze, które są bardzo swędzące. Plamy przypominają krosty i mogą być również obrzękłe. Nigdy nie należy drapać dotkniętych obszarów! Małe rany, które się rozwijają, mogą również powodować osadzanie się w nich bakterii.

Twój zwierzak będzie miał te same objawy. Ugryzienia pcheł spowodują, że Twój pupil będzie często drapał dotknięte miejsce, a także może stracić część sierści w dotkniętym obszarze. Następnie należy szczotkować sierść zwierzęcia na przykład grzebieniem od pcheł, aby dostać się do obroży pcheł. Jeśli to również nie pomoże, należy zabrać zwierzę do weterynarza, aby omówić kolejne kroki.

Pchły żyją maksymalnie 1,5 roku, ale to bardzo rzadkie. Z reguły można się spodziewać, że pełnoletnia pchła przeżyje 4-6 tygodni. Problem z pchłami jest jednak taki, że rozmnażają się one bardzo szybko. Więc nie należy zakładać, że problem sam się rozwiąże. Samica pchły może złożyć do 40 jaj dziennie!

Walka z pchłami w domu

Po pierwsze, należy zastanowić się, gdzie mogą się ukrywać pchły. Najchętniej pchły chowają się w ubraniach i tkaninach. Pierwszym krokiem jest wypranie wszystkiego, co może być wyprane pod kątem 60 stopni. Ubrania, które są wrażliwe można również umieścić w zamrażarce, a z pchłami można walczyć przez zimno.

W przypadku powierzchni, których nie można myć, można użyć odkurzacza lub odkurzacza parowego. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z odkurzacza, pamiętaj, aby zutylizować worek później. Jeśli nadal będziesz trzymać torbę w domu, pchły mogą z niej łatwo uciec!
Można również używać specjalnych środków przeciwpchelnych. Można wykorzystać np. pchlą pułapkę świetlną, która powinna przyciągać pchły światłem. Wewnątrz tej pułapki przymocowana jest folia samoprzylepna, do której przyklejają się pchły. Alternatywnie oferujemy również różne spraye, które pomogą Ci w walce z pchłą plagą!

Walka z pchłami u zwierząt domowych.

Gdy pchły zaatakują twojego pupila, jedyne co możesz zrobić, to dużo wyszczotkować i zapobiec rozmnażaniu się pcheł. Ważne jest, aby działać jak najszybciej, aby jak najszybciej powstrzymać rozprzestrzenianie się pcheł.

Jeśli nie chcesz polegać wyłącznie na szczotkowaniu zwierzęcia, możesz również użyć sprayu przeciwpchelnego dla zwierzęcia. Można również stosować produkty takie jak ochrona pcheł GreenHero, które zawierają olejki eteryczne. W tym samym czasie oleje pielęgnują sierść Twojego zwierzęcia!

Jeśli wszystkie te kroki nie pomogą, zdecydowanie powinieneś zabrać swojego pupila do zaufanego lekarza weterynarii, aby omówić wszystkie niezbędne kroki.

Pchły u ludzi.

Ludzka pchła stała się dość rzadka w naszym współczesnym świecie. Ze względu na ogromną poprawę higieny nie jest łatwo osiedlać się pchłom na człowieku. Niemniej jednak, w złych warunkach higienicznych możliwe jest osiedlenie się ludzkiej pchły. Kiedy ludzie skarżą się na pchły, są to zazwyczaj pchły przenoszone przez zwierzęta. W większości przypadków pchły stają się wtedy zauważalne przez ukąszenia.

Jak już wspomniano, ugryzienie pchły można rozpoznać po silnym swędzeniu i czerwonych plamach. Jeśli zostałeś ugryziony przez pchłę, powinieneś zdecydowanie schłodzić miejsce ukąszenia. Dodatkowo w aptece dostępne są kremy przeciwko ukąszeniom i użądleniom owadów. Jeśli Twój organizm reaguje alergicznie na ugryzienie lub obrzęk nie schodzi, na pewno powinieneś zgłosić się do lekarza! Z reguły jednak zaczerwienienie powinno zniknąć w ciągu kilku dni. Jeśli jednak często dręczą Cię ugryzienia pcheł, powinieneś zapoznać się z naszymi poradami dotyczącymi walki z pchłami!

Teoretycznie, pchły mogą również przenosić choroby. Na przykład, bakterie powodujące zapalenie opon mózgowych mogą być przenoszone. Pchły mogą również przenosić tasiemce lub inne pasożyty. Powinieneś więc również poważnie potraktować ugryzienie pchły i udać się do lekarza, jeśli zaczerwienienie nie ustępuje lub występują dodatkowe objawy!

Jak zapobiegać pojawianiu się pcheł?

Jeśli ty lub twoje zwierzę kiedykolwiek mieliście do czynienia z pchłami, to wiesz, jak nieprzyjemne są one dla ciebie i twojego zwierzęcia. Ale pchłom nie można całkowicie zapobiec.

Możesz oczywiście zadbać o to, aby Twoje zwierzę nie miało kontaktu z wieloma tekstyliami, aby pchły nie rozprzestrzeniły się w Twoim domu. Jeśli na przykład Twój pies położył się na kocu, możesz go regularnie prać w wysokiej temperaturze (>= 60 stopni), aby zapobiec tworzeniu się pcheł w pierwszej kolejności.

W przypadku tekstyliów, których nie można prać, należy rozważyć, czy kontakt ze zwierzęciem jest w ogóle konieczny. Na przykład, możesz położyć koc na sofie, na której leży twój pies.

Ponadto, można szczotkować zwierzę specjalną szczotką do pcheł, aby sprawdzić, czy zwierzę jest zarażone pchłami. Znowu możesz skorzystać z ochrony pcheł GreenHero. Następnie można spryskiwać nim zwierzę co dwa do trzech dni, aby zapewnić mu ochronę przed pchłami.

Pchły a pluskwy.

Jeśli porównasz objawy pluskiew i pcheł, zauważysz, że są one bardzo podobne. Ale te dwa można dość łatwo rozróżnić, pokażemy wam jak! Najważniejsza różnica: pluskwy gryzą tylko na otwartej przestrzeni, pchły również pod ubraniem. Często można z tego wywnioskować, czy jest to pchła, czy pluskwa.

Jeśli masz zwierzaka i uważasz, że cierpi on na pchły, weź szczotkę od pcheł i sprawdź, czy w futrze znajdują się pchle odchody. Odchody pcheł wyglądają jak małe czarne kropki, ale jeśli położysz je na białej szmatce i zgnieciesz, wyjdzie z nich krew.

Ugryzienia przez pluskwy zawsze powodują małe krwawienie, dlatego w pościeli powinny znajdować się małe plamy krwi. Ponadto, pluskwy wydzielają słodko pachnącą wydzielinę, która ma przyciągać się wzajemnie. W ten sposób można rozpoznać zarażenie pluskwami!

Podsumowanie

Pchły nie są przyjemne dla ciebie i twoich zwierząt. Dlatego należy traktować sytuację bardzo poważnie i walczyć z nią od samego początku!

Pokazaliśmy Wam kilka wskazówek i trików, jak najszybciej pozbyć się pcheł. Jednak zawsze może się zdarzyć, że po prostu nie uda się pozbyć pchlego zarazy. W tym przypadku należy koniecznie zgłosić się do weterynarza, a w razie potrzeby do lekarza rodzinnego, aby upewnić się, że Ty i Twoje zwierzę pozbędziecie się pcheł.

Po zakończeniu plagi pcheł wskazane jest stałe zapobieganie pchłom. Ogólnie rzecz biorąc, powinno wystarczyć częste pranie lub odkurzanie tekstyliów, alternatywnie w naszym sklepie znajdują się produkty, które mogą Ci pomóc!

10 popularnych gatunków roślin, które są trujące dla psa
Stylowy kącik dla psa lub kota w nowoczesnym mieszkaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Ostatnio oglądane Zamknij

Zamknij
Nawigacja
Kategorie

OTRZYMAJ 5 % RABATU
NA STAŁE NA ZAKUPY U NAS !

Zapisz się do naszego newslettera