Kraina Radolin I Gryzaki i przysmaki dla psów

Jaki pies będzie dla mnie idealny?

Przygotowując się do adopcji psa z fundacji lub schroniska, często poszukujemy informacji na temat cech charakteru potencjalnych psich kandydatów. Również planując zakup psa w hodowli, odwiedzamy strony internetowe, na których publikowane są opisy usposobienia danej rasy. Jest to bardzo dobry zwyczaj. 

Nasz nowy podopieczny musi pasować do naszego domu i do naszej rodziny pod kątem chociażby potrzeb związanych z codzienną aktywnością. 

Istnieją psy, które potrzebują bardzo dużo ruchu ale i też takie, którym wystarczą krótkie trzy spacery dziennie.

Żeby odpowiedzieć na pytanie jaki pies jest dla nas idealny musimy zastanowić się dla jakiego psa idealni bylibyśmy my!

Jeśli mieszkamy blisko terenów zieleni lub lasu, do pełni szczęścia potrzebujemy ciągłego kontaktu z naturą i często wybieramy się na długie wycieczki, możemy zdecydować się na psa którejś z ras psów myśliwskich. Psy te potrzebują dużej ilości ruchu oraz pracy węchowej, którą może zapewnić im spacer po rozległym terenie. Psy myśliwskie są zazwyczaj bardzo energiczne, lubią się bawić, mają naturalną potrzebę skupiania się na człowieki i współpracowania z nim. Wadą ich będzie zazwyczaj tendencja do “ciągnięcia na smyczy”, pewna niezależność i upartość, a także instynkt łowiecki (pogoń za innymi zwierzętami). Na ogół dobrze znoszą towarzystwo innych pobratymców, a nawet potrzebują go ponieważ stworzone są do pracy w grupie. 

Jeśli nie mamy zbyt dużo czasu na długie wędrówki, mieszkamy w centrum miasta i rzadko wyjeżdżamy poza jego obrzeża lub jesteśmy po prostu mało aktywni pies myśliwski w naszym domu będzie przeżywał męki. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na psa spokojnej rasy (choć tych nie ma za wiele), lub zaadoptować starszego psa. Przed adopcją na pewno należy zapoznać się z historią nowego przyjaciela, upewnić się że zachowuje czystość w domu oraz że jest dobrego zdrowia. Taki starszy, nieszczęśliwy pies spędzający ostatnie lata swojego życia za kratami, w chłodzie, bez człowieka będzie bardzo szczęśliwy kiedy otrzyma dom, a my nie będziemy martwić się tym, że nie potrafimy zrealizować potrzeb psa energicznego i wymagającego. 

Istnieją też przyszli właściciele psów o szczególnych potrzebach, jak np. zwiększenie bezpieczeństwa swojego domostwa. W takim przypadku, warto pomyśleć o psie większych gabarytów z grupy owczarków. Owczarki będą odpowiednie dla doświadczonych miłośników czworonogów ponieważ źle socjalizowane i szkolone w nieodpowiedni sposób mogą wykazać w przyszłości tendencje do dominacji i agresji. Jak w przypadku każdej z resztą rasy i każdego psa należy wychowywać je z cierpliwą stanowczością nie robiąc nic na siłę. Najbezpieczniej byłoby w tym wypadku nabyć szczeniaka lub dorosłego psa z fundacji, który przebywa w domu tymczasowym i wiele już wiadomo na temat jego charakteru. Należy pamiętać, że psy tego typu rzadko kiedy akceptują innych przedstawicieli swojego gatunku w domu lub w ogrodzie, a z powodu swojej odwagi, na zagrożenie często reagują agresją. Z tego względu należy szczególnie zastanowić się nad wyborem takiego psa w sytuacji, gdy mamy w domu już innego rezydenta lub dzieci, które bywają napastliwe w stosunku do zwierząt. 

Przy tej okazji, warto wspomnieć o tym, że pies trzymany w ogrodzie, który ma “pilnować” i który nie ma kontaktu z człowiekiem to pies nieszczęśliwy. Niestety jeśli chodzi o potrzeby tych zwierząt, potrzeba “posiadania ogrodu” w ogóle nie istnieje… Pies potrzebuje ruchu, eksploracji nowych miejsc, kontaktu z człowiekiem, zabawy, dotyku, odpowiedniej temperatury otoczenia zimą i latem, zajęć stymulujących go intelektualnie, pracy szczęką, odpowiedniej ilości snu, która wynosi do 15 godzin na dobę. Pies zostawiany sam za płotem, a już w ogóle pies na łańcuchu, to nieszczęśliwy pies. Przygarniając lub kupując psa należy więc przede wszystkim pomyśleć o jego potrzebach zamiast tylko o sobie. Niezaspokojone psie potrzeby na dłuższą metę zaskutkują problemami behawioralnymi. Dojdzie u psa do agresji lub zachowań destrukcyjnych w stosunku do otoczenia. Na wsi będzie to duszenie kur, w mieście próby ucieczki przez płot, kopanie dziur, atakowanie przechodniów… Jest to więc ważna uwaga dla przyszłych posiadaczy psów stróżujących, którym wydaje się że psu do szczęścia wystarczy tylko duży teren.

Spokojny i zrelaksowany pies w domu… ?
Jak podróżować z psem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Ostatnio oglądane Zamknij

Zamknij
Nawigacja
Kategorie

OTRZYMAJ 5 % RABATU
NA STAŁE NA ZAKUPY U NAS !

Zapisz się do naszego newslettera