Kraina Radolin I Gryzaki i przysmaki dla psów

Wyjazd z psem w góry

Lato sprzyja podróżom w niemal każde wymarzone miejsca. Wolny czas i długie dni to okazja żeby zwiedzić góry z najbliższymi a nawet psem. O czym trzeba pamiętać zanim zabierzemy pupila na wędrówkę dowiecie się z tego artykułu.

Coraz więcej osób jest świadomych że często męcząca podróż będzie dla psa mniejszym złem niż pozostawienie go u znajomych czy w hotelu. Nawet w rekomendowanych miejsca, gdzie pracują ludzie znajomi pupilowi prędzej czy później zwierzak poczuje tęsknotę. Przy odpowiednim przygotowaniu możliwy jest całkiem spokojny przejazd samochodem czy publicznym środkiem transportu. Jak przygotować się do samej podróży pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów a znajdziecie go pod linkiem “Jak podróżować z psem” Jednak urlop to nie sama droga, zwłaszcza urlop w górach. Oprócz wody, przekąsek i innych istotnych rzeczy na wędrówki po górach potrzebne będzie bardziej profesjonalne przygotowanie. Na pewno trzeba dodatkowo zabezpieczyć zwierzę przed kleszczami, natomiast część wytycznych zależna jest od rasy pupila.

Respektowanie przepisów

Zanim spakujecie walizki pamiętajcie że spontaniczna podróż z psiakiem to zły pomysł. Wyjątkiem może być własna działka, zdrowie i odpowiednie zasoby finansowe, bo nawet na swoim kawałku zieleni może przydarzyć się coś nieprzewidzianego. W przeciwnym przypadku przemyślcie dokładnie gdzie chcecie jechać, co zwiedzać i w jakich miejscach nocować. Ogólna zasada wpuszczania zwierząt do miejsc publicznych jest taka że jeśli nie jest zabronione to można wejść. Jednak lepiej wcześniej upewnić się. Można to zrobić czytając regulamin lub kontaktując się z punktem informacyjnym danego miejsca. W Polsce wiele parków narodowych jest zamkniętych dla czworonogów. Tłumaczą to zagrożeniem wobec dzikich zwierząt. Co ciekawe po słowackiej stronie takich zakazów nie ma, więc odwiedzenie naszych najbliższych sąsiadów może być kusząca propozycją. Odnośnie kwaterunku brak konkretnych zasad i tu najlepiej dowiedzieć się telefonicznie ewentualnie mailem. Niektóre miejsca wypoczynku dopuszczają tylko małe psy lub zaznaczają że musi on być tolerancyjny bo tam już mieszczka kot lub inny pies.

Kondycja i odpowiednie przygotowanie organizmu

Pamiętajcie że co innego spacer chodnikiem a co innego górskie szczyty. Nawet niewielkie mogą być wyzwaniem, szczególnie dla ras wolniejszych, małych lub niezbyt lubiących ruch. Jeśli Wasz czworonóg jest krótkodystansowcem macie dwa rozwiązania. Pierwsze to rezygnacja, natomiast drugie to niesienie psa. Obecnie na rynku jest spory wybór akcesoriów. Do wyboru są transportery dla małych zwierząt w formie zamykanych plecaków, szelki, torby oraz saszetki z możliwością niesienia psiaka na brzuchu. Torby otwarte pozwalają bardziej utrzymać kontakt a dzięki temu że jest możliwość niesienia z przodu, cały czas mamy kontrolę. Dobrze wykonane transportery są bezpieczne i na tyle stabilne że pozwalają na psi sen nawet podczas spaceru.

Duży pies w górach

Właściciele pupili gotowych na samodzielne wycieczki z mają lżej, o ile potrafią kontrolować zachowanie. Z rzeczy które dodatkowo warto zabrać to skarpetki lub butki dla psa. Trzeba pamiętać że w lasach, górach i na pieszych szlakach turystycznych pod stopami może znaleźć się wszystko, od twardych i ostrych kamyków po owady. Co prawda poduszki łap są przyzwyczajone do różnorodnego podłoża jednak długotrwały spacer w tych warunkach może je nadwyrężyć a nawet uszkodzić. Butki skutecznie temu zapobiegają. Niestety wielu pupili nie przepada za nimi więcej konieczny jest trening chodzenia. Najlepiej przeprowadzać go dużo wcześniej i koniecznie podczas bardzo frapującego zajęcia. Jeśli jednak pomimo ogromnego wysiłku skarpetki nie zostaną zaakceptowane trzeba zaplanować wędrówkę na krótsze odległości.

Pies w ogrodzie
Aktywność z psem sposobem na jesienną chandrę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Ostatnio oglądane Zamknij

Zamknij
Nawigacja
Kategorie

OTRZYMAJ 5 % RABATU
NA STAŁE NA ZAKUPY U NAS !

Zapisz się do naszego newslettera