Kraina Radolin I Gryzaki i przysmaki dla psów

Pies w ogrodzie

Sezon letni to dla wielu z nas okazja do częstszego kontaktu z naturą. Każdy kto ma chociaż odrobinę żyłki ogrodniczej posiada działkę a jak ma możliwości to i pokaźnych rozmiarów ogród. To miejsce które chętnie odwiedzamy także z naszymi pupilami bo tam wreszcie mogą swobodnie się pobawić, wybiegać i nacieszyć przyrodą jak i my, ale czy na pewno?

Pies w ogrodzie

Dla ludzi kilkugodzinna wizyta na działce to przeważnie rutynowe ale i przyjemne prace, czas płynie szybko a efekty cieszą oko. Dla psa który ma ochotę na zabawę to stanowczo za długo żeby nie zaczął „broić”. Znudzony zwierzak miewa naprawdę oryginalne pomysły, od wykopywania roślin poprzez notoryczne znaczenie terenu aż po ucieczkę poza granice działki. Jego zachowanie nie jest absolutnie złośliwe ale powodowane mnóstwem bodźców i ciekawską naturą. Dla opiekunów którzy sobie z tym nie radzą jedynym wyjściem wydaje się trzymanie psa na smyczy. Efekt tego jest taki że my wracamy zmęczeni do domu, a wynudzony czworonóg ma dużo energii i ochotę na spacer, co dla domowników wydaje się dziwne. Niestety to naturalne a można temu przeciwdziałać tworząc ogrodowy kąt dla psa.

Dostosowywanie otoczenia do charakteru psa

Jak będzie wyglądał ogród dopasowany do psiaka dużo zależy od jego natury i potrzeb. Psy myśliwskie i gończe muszą mieć duży teren aby się zmęczyć i nacieszyć wolnością. Natomiast typowe kanapowce po pierwszych kilku chwilach zaciekawienia, uspokoją się i same znajdą wygodny, zaciszny kąt, gdzie bez względu na okoliczności będą spać. Dopasowanie przestrzeni do tych pierwszych jest znacznie trudniejsze. Wymaga więcej czasu, pieniędzy ale i kompromisów pomiędzy upodobaniami ogrodniczymi a warunkami które musimy stworzyć.

Co pies w ogrodzie mieć musi

Zaczynimy od potrzeb które są równe dla wszystkich ras. Są to:

  • bezpieczne otoczenie,
  • kącik wypoczynkowy z cieniem,
  • swobodny dostęp do jedzenia i picia,
  • miejsce do wypróżniania.

Co należy rozumieć poprzez bezpieczne otoczenie? Przede wszystkim miejsce ogrodzone, na którym nie znajdują się rośliny trujące i kolczaste, przynajmniej na dwukrotną wysokość pupila. Koniecznie trzeba sprawdzić czy w żadnym wypadku nie sięgnie do niebezpiecznych gałązek czy części rośliny zawierające truciznę. Na działce nie mogą być też niebezpieczne, ogólnie dostępne narzędzia, sznurki, siatki i inne przedmioty w które można się zaplątać. Małym pieskom można zbudować kojec lub odgrodzić dekoracyjnym płotkiem, część na którą nie wolno im wejść. Warto zapewnić gryzak dla psa najlepiej naturalny, dzięki czemu zmniejszy to ryzyko obgryzania innych elementów ogrodu których nie powinien gryźć. 

Drugi warunek można spełnić posiadając altanę lub parasol i pozwalając psu z tego miejsca korzystać. Co prawda jeśli w ogrodzie jest krzew lub drzewo w którym będzie cień to zupełnie wystarczy w pogodne dni, a czworonóg sam chętnie będzie tam odpoczywać.

Trzecim warunkiem jakim jest ciągły dostęp do wody oraz stałe miejsce do karmienia wydaje się być równie prosty, jednakże jeśli w ogrodzie są dzieci nie wolno mogą sprawiać kłopot. Miski muszą stać w miejscu zacienionym i spokojnym. Z dala od miejsca gier lub zabaw. Może to być miejsce przy leżaku opiekunów lub kącik pod dachem. Istotne aby pies w każdej chwili mógł z niego skorzystać bez ryzyka że zostanie np. uderzony piłką.

Prawdziwym problemem może być psia ubikacja, zwłaszcza dla większych osobników. Tutaj częściowo wato kierować się pierwszym zachowaniem pupila. Niektóre wolą załatwiać się na trawie, inne w piasku i taki teren trzeba im wybrać. Powierzchnia musi być adekwatna do wielkości rasy i co ważne, przestrzeń nie powinna być otwarta. Warto przesłonić ją nietrującymi krzewami bez kolców. Jeśli to możliwe podpatrzcie gdzie pierwotnie piesek chodzi i tam tam aranżujcie ubikację, w przeciwnym razie musicie nauczyć go korzystania.

Warunki dla dużych psów

Oprócz potrzeb które maja wszystkie zwierzaki, jest część warunków które trzeba spełnić wobec dużych ras. Tworzenie wybiegu w postaci kojca mija się z celem. Takie miejsce nie da możliwości wykorzystania energii. Lepszym rozwiązaniem będzie całkowite, solidne zabezpieczenie działki. Przędne, odpowiedniej wysokości ogrodzenie to podstawa. Początkowa obecność psa musi być pod baczną obserwacją i niestety wymaga pewnego przeszkolenia. Ważne to zarówno dla bezpieczeństwa ogrodu jak i zwierzęcia. Wytyczenie granic np. w postaci zakazu wychodzenia poza trawnik w przyszłości pozwoli połączyć spokój z wypoczynkiem. Jeśli nie można oduczyć pewnego zachowania warto wyznaczyć osobny kawałek ogrodu gdzie psiak będzie miał pełną swobodę np. w kopaniu dołów czy drapaniu trawy.

Dobroczynny wpływ psa na domowników
Wyjazd z psem w góry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Ostatnio oglądane Zamknij

Zamknij
Nawigacja
Kategorie

OTRZYMAJ 5 % RABATU
NA STAŁE NA ZAKUPY U NAS !

Zapisz się do naszego newslettera