Nie każdy właściciel psa jest świadom potrzeb swojego pupila. Do tych najbardziej podstawowych należą potrzeby związane z fizjologią, czyli jedzenie, spanie, możliwość załatwienia się ale także odpowiednia ilość ruchu. Następną kategorię potrzeb czworonogów stanowi poczucie bezpieczeństwa. Do zrealizowania tej potrzeby niezbędne jest zapewnienie psu spokojnego i wygodnego miejsca do odpoczynku, stała rutyna dnia oraz ściśle określone zasady wzajemnego życia – pies musi wiedzieć co mu wolno, a co nie, mieć jasno określone granice. Kolejne piętro to potrzeba stada. Psy podobnie jak bliskie im wilki są zwierzętami naturalnie żyjącymi w grupie. Przedostatnie miejsce to potrzeba stymulacji umysłowej. Na samej górze jest natomiast potrzeba więzi i miłości z opiekunem.
Kwestia potrzeb psa jest bardzo interesująca i dlatego będzie kontynuowana ona w osobnym artykule. W tym skupimy się na potrzebie bezpieczeństwa, którą osiągnąć można min. podając psu atrakcyjny gryzak dostępny w naszej ofercie.
Podawanie psy gryzaka à potrzeba bezpieczeństwa? Wydaje się to niemożliwe, bo co gryzak może mieć wspólnego z miejscem do wypoczynku, czy zasadami, które pan określa w swojej relacji z psem? Owszem, wspomniane kwestie nie zawsze będą wymagały użycia gryzaków… Będą one natomiast idealne do zapewnienia psu możliwość spędzenia jednej godziny dziennie na żuciu! Może jesteście zaskoczeni… ale tak! To prawda! Pies potrzebuje ciumkać, mamlać, żuć i gryźć. To dlaczego często pożera wasze kapcie lub obgryza jakiś mebel. Stosując tego typu zachowania, pies próbuje rozładować napięcie, odstresować się i zapewnić sobie chwile radości, bowiem jest to dla niego bardzo przyjemne. Żucie powoduje wzrost endorfin w psiej krwi, a te z kolei są odpowiedzialne za poczucie psiego szczęścia. Mają one także działanie uspokajające i wyciszające. To dlatego, behawiorysci w swojej pracy z nadmiernie pobudzonymi osobnikami, często rozpoczynają terapię od zapewnienia im odpowiedniej ilości ruchu oraz możliwości pracy szczęką. Znają oni odkrycia naukowe mówiące, że dziki pies żuje średnio jedną godzinę dziennie. Wiedzą oni także, że pies poznaje świat za pomocą pyska: do eksploracji otoczenia wykorzystuje nos ale i zęby ponieważ po powąchaniu nowego przedmiotu zazwyczaj próbuje wziąć go do pyska (szczególnie widoczne jest to u szczeniaków, dla których wszystko jest przecież nowe, a przez to ciekawe i zachowania te są szczególnie obecne).
Pies pozbawiony możliwości ciumkania może być nadpobudliwy, ponieważ będzie on pozbawiony czynnika wykazującego działanie przeciwlękowe i uspokajające (tak jak już wspomniałam podczas żucia dochodzi do wzrostu ilości endorfin i serotoniny we krwi). Jednym słowem, właściciel który nie zadba o to, by jego czworonożny przyjaciel miał codziennie porcję zdrowych gryzaków, oprócz nieszczęśliwego i nadpobudliwego psa może mieć jeszcze pogryzione meble i obuwie, a kto wie co jeszcze…? Pies, który nie dostanie gryzaka od właściciela będzie poszukiwał go “na własną rękę’, à jak wiadomo “kto szuka ten znajdze”. Ten, kto chce mieć zdrowego psychicznie, zrównoważonego i spokojnego psa nie powinien zatem pod żadnym pozorem zaniedbywać tej mało oczywistej potrzeby jaką jest praca pyskiem.
Czy wiesz jak wiele psów każdego roku trafia “do gabinetów” psich psychologów? Czy wiesz jak ogromne koszta muszą ponosić z tego tytułu ich właściciele? Pomyśl, że tego wszystkiego dałoby się uniknąć gdyby tylko zadbali oni o potrzebę żucia u psa. Spróbuj wpłynąć pozytywnie na zachowanie swojego psa podając mu regularnie, któryś z gryzaków dostępnych w naszym sklepie internetowym. Szczególnie polecamy te twarde i dość “ciągnące”, bo wystarczają one na dłużej. Niektóre z nich mogą być używane kilka razy. Wystarczy, że będą przechowywane w lodówce i dawane psu od czasu do czasu.